Křížové cesty v Moravskoslezském kraji mají různé podoby. Například v Příboře nebo ve Frýdku, je Křížová cesta znázorněná prostřednictvím malých výklenkových kapliček okolo kostela. Zatímco v Příboře je na návrší nad náměstím, ve Frýdku je Křížová cesta s kostelem obklopena téměř ze všech stran panelovými domy.

V Hradci nad Moravicí na Velký pátek už dopoledne mířilo mnoho lidí na kopec Kalvárie. „Tady je zvykem, že se chodí hromadně i s farářem vždy na podzim. Na Velký pátek lidi chodí individuálně nebo ve skupinkách, podle toho, jak se kdo domluví,“ uvedli pro Deník dva místní muži, kteří na začátku Kalvárie čekali na další lidi.

Slezská křížová cesta v Hradci nad Moravicí je původně někdy z poloviny 18. století. Vede strmě do kopce kolem této cesty okolo lesa jsou jednotlivé kapličky s výjevy z cesty Ježíše Krista s křížem na horu Golgotu. Na vrcholu je kříž, u něj je posezení, kde je možno rozdělat oheň. Pokud není mlha, jaká byla v pátek 2. dubna, je odtud pěkný výhled na město. Někteří návštěvníci tohoto místa si tam vyšlápli jen tak na procházku, jiní se zastavovali u jednotlivých vyobrazení v úctě a pokoře.

Křížová cesta ve Frýdku.Křížová cesta ve Frýdku.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Zatímco zmíněné křížové cesty mají klasická vzezření, v Bílovci vystavěli v roce 2018 zcela novou křížovou cestu, která je první v 21. století minimálně v Moravskoslezském kraji. Vede z Bílovce do nedalekého Bílova přes lokalitu Hubleska. Jednotlivá zastavení jsou vyrobena z kovu v kombinaci s betonem a s dřevěným křížem. Podle slov architektky Terezy Hozové, která je společně s Davidem Grabcem, autorkou bílovecké Křížové cesty, postavy jsou z patinující oceli, která je odolná vůči větru a po instalaci v exteriéru si dokáže sama vytvořit charakteristickou a esteticky působivou rezavou patinu.

Další z takových cest se nachází v Petřvaldu na Karvinsku a spolu s místním kostelem je kulturní památkou. Postavena byla už roku 1843 a je tvořena čtrnácti zděnými výklenkovými kapličkami, které cestu ke kostelu svatého Jindřicha oboustranně lemují.

Křížová cesta znázorňující odsouzení Ježíše Krista, jeho cestu na horu Golgota, ukřižování, a také snětí z kříže a uložení do země, má obvykle 14 zastavení a je zakončena křížem, přičemž poslední dvě zastavení zpravidla bývají po stranách kříže.