Jelikož se strážníkovi nepodařilo s jeho obyvatelkou telefonicky spojit, vyslal na místo hlídku. Ta zjistila, že devětasedmdesátiletá seniorka při vaření usnula a kouř ze spáleného jídla aktivoval hlásič požáru.

Událost se naštěstí obešla zranění. Žena se pouze musela rozloučit s připáleným hrncem a dřevěným prkénkem, které skončily v kontejneru.

„Byl to první případ, který jsme přes senior linku řešili, a jsem rád, že vše zafungovalo, jak má. Aktuálně linku užívá osm seniorů a předpokládáme, že v příštím roce tuto službu nabídneme dalším,“ uvedl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec.

Senior linka je určena lidem starším 65 let, kteří žijí osaměle bez bližšího kontaktu s příbuznými či známými. Uživatelé mají v bytě umístěno zařízení, které tvoří přenosný vysílač se třemi tlačítky a detektorem kouře i páry.

Slouží k vyslání textové zprávy na pult centrální ochrany městské policie v případě ohrožení bezpečnosti, například při zdravotní indispozici, pohybu podezřelé osoby v obydlí, násilného vniknutí do bytu nebo jiného omezování osobní svobody v domácnosti.

Při stisku kteréhokoliv z tlačítek je do dvou sekund doručena zpráva na dispečink městské policie a strážník stálé služby je tak okamžitě informován o volání o pomoc. Systém zobrazí informace o uživateli, na nichž se s ním městská policie dohodla.

Týkají se dostupnosti bytu, ale také zdravotních potíží, aby hlídka měla okamžitě k dispozici informace, které mohou být rozhodující při včasné pomoci. Ta je do místa bydliště vyslána v nejkratším možném čase.

Senioři linku využívají bezplatně, je však nutné hradit měsíčně 150 korun za přenos dat, který je pro fungování nezbytný.