Uskuteční se zde totiž Oslavy konce Velké války a vyhlášení První republiky, které ve spolupráci s městem Krnov organizuje Společnost pro zachování kulturního dědictví, historie a romantiky agentura Gryff.

Jak už název akce napovídá, hlavním bodem oslav bude vzpomínka na rok 1918, kdy skončila první světová válka a zrodila se republika. Program tvoří tři části. V rámci té první, vzdělávací, se účastníci seznámí s výstavou fotografií a faktografií nazvanou Cesta ke svobodě.

Další, oficiální část, se ponese v duchu slavnostního ceremoniálu za účasti osobností a představitelů města. Chybět nebude ani hymna, závěrečné prohlášení T. G. Masaryka a slavnostní přehlídka vojáků.

„Poslední část zahrnuje doprovodný program s interaktivní produkcí před pódiem. Na náměstí se tak budou pohybovat kameloti, vojáci, strážníci nebo Spolek Českých žen a vlastenek. K dokreslení atmosféry zahraje flašinet a o občerstvení se postará polní kuchyně s Balounovou vítěznou polévkou a další stánky,“ doplnila za organizátory referentka krnovského odboru školství, kultury a sportu Aneta Janoušková.

Dodala, že návštěvníci mohou navštívit také prvorepublikovou poštu se starými pohlednicemi a k dispozici bude i dobový fotokoutek.

O symbolickou tečku za tímto slavnostním odpolednem se v 18 hodin postará čestná salva za novou republiku.