V současné době je v krnovské i v opavské nemocnici klimatizováno asi 30 procent prostor. Jde o exponovaná místa, jako třeba operační sály, a o oddělení zaměřená na nejzávážnější diagnózy. Chladí se i podkrovní místnosti, které jsou nejblíž rozpálené střeše.

„Ve Sdruženém zdravotnickém zařízení (SZZ) Krnov se klimatizují prostory všech jednotek intenzivní péče, tedy interního oddělení, chirurgického oddělení, neurologického oddělení a dětského oddělení. Klimatizované je i ARO oddělení a všechny operační sály. Vlastní klimatizaci mají oddělení ortopedie a plicní, jelikož se nachází přímo pod střechami budov. Klimatizovaná je čekárna centrálního příjmu, urgentní příjem a některé z ambulancí,“ řekl mluvčí SZZ Krnov Jiří Krušina.

Personál v současných tropech nabízí pacientům všech oddělení intenzivně tekutiny.

„Zvláště imobilním, geriatrickým a dětským pacientům,“ upřesnila náměstkyně ošetřovatelské péče SZZ Krnov Šárka Tavandzi.

„Z kuchyně mají přísun vitaminátorů a dvakrát týdně ovoce. Na oknech pokojů jsou venkovní žaluzie, které alespoň částečně snižují průchod žhavých slunečních paprsků do pokojů. Pacienti jsou otíráni a v případě potřeby se chladí vlažnou sprchou. Pro personál distribuuje kuchyň pro příjemnější pitný režim sirupy,“ sdělila Šárka Tavandzi.

Slezská nemocnice v Opavě se začátkem léta dostala do svízelné situace. Musela řešit havárii chladící jednotky na největším pavilonu.

„Za pouhé dva dny byla na objekt jeřábem umístěna nová chladící jednotka, kterou nemocnice pořídila za více než milion korun. Jednotka výrazně lépe chladí, má nižší spotřebu energie a zabere polovinu místa co špatně fungující a dosluhující původní zařízení,“ dodal Jiří Krušina, který je současně mluvčím Slezské nemocnice v Opavě.