Do úklidu města a jeho okolí se nakonec zapojily desítky dobrovolníků, kteří od odpadků vyčistili většinu území města. Zejména se soustředili na oblíbené rekreační trasy a lokality, jako je například nábřeží řek Opavy a Opavice, Cvilín, Ježník nebo Chářovský park.

Týmy dobrovolníků většinou tvořily rodiny s dětmi. Ve většině lokalit zaznamenali ohromné množství odpadu, což potvrzuje i Zuzana Matelová: “Sbírat odpadky se s rodinou vydávám téměř každý den, ale zejména kolem řeky Opavy je to nekonečný příběh.”

Rekord v Petrovické ulici

Vůbec největší množství odpadu se nacházelo na Petrovické ulici u bývalého dřevoskladu a u zrušené železniční trati do Polska. Zde se za pár hodin podařilo naplnit odpadem přes čtyři desítky velkých pytlů. Také na Cvilín se dobrovolníci vydávali opakovaně. Kromě drobného odpadu se jim podařilo zlikvidovat i několik černých skládek.

“Při úklidu Cvilína jsme narazili na velké množství různorodého a bohatě rozptýleného odpadu. Kromě "tradičních" PET lahví, skleněných lahví a jejich střepů, plechovek a obalů od cukrovinek jsme také odhalili menší skládky, na kterých bylo možné narazit na kusy zavlažovacích hadic i pozůstatky fóliovníku. Dokonce jsme v lese objevili hromadu rozlámané eternitové střechy,” říká jedna z dobrovolnic, Petra Melecká.

Pytlomaty zůstávají dál

Pytle a rukavice si bylo možné po celou dobu akce vyzvedávat v pytlomatu, který se nachází u krnovské Sokolovny na Petrovické ulici.

“Vzhledem k množství odpadu jsme se rozhodli pytlomat ponechat na svém místě až do doby vyčerpání zásob pytlů. Zájemci o úklid města a jeho okolí se tak stále mohou individuálně zapojit,” říká Duška Cestrová ze skautského oddílu Krnovská Trojka.

“Děkuji všem dobrovolníkům, kteří se s velkou vervou pustili do úklidu našeho města. Díky délce trvání akce, zaměření na celé území města a velkému zápalu lidí se nám podařilo zbavit město ohromného množství odpadu. Doufám, že někteří obyvatelé se nad svým jednáním zamyslí a začnou si konečně vážit našeho města a přírody,” uzavřel koordinátor akce Michael Cestr.

K TÉMATU

Nalezené kuriozity

Rozbitý dron, jedna lyže, šachové figurky, originálně zabalené PC hry, "super bomba" neboli pyrotechnika, fritovací hrnec v centru Krnova, blatník od auta uprostřed pole nebo dopravní značka v náhonu.