V těchto dnech si připomínáme, že před 72 lety se Osoblažsko stalo prvním místem na mapě České republiky, kam vstoupila při osvobozovacích bojích Rudá armáda.

První sovětský voják pronikl až do Osoblahy 18. března 1945. Byl to mladý telegrafista, kterého se německým obráncům Osoblahy podařilo zajmout a pravděpodobně byl zastřelen.

V noci z 18. na 19. března sovětské bombardéry zasypaly Osoblahu bombami a vyhořel zde první dům. Vzápětí začala pozemní operace, při které sovětská vojska zaútočila na Osoblahu od Pavlovic a z bohušovských lesů.

Němci útok odrazili, ale v následujících dnech zažili, co dokážou kaťuše a sovětské dělostřelectvo. To už hořely domy nejen na periferii, ale i přímo na náměstí. Pouliční boje přišly do Osoblahy společně s jarem 21. března.

Odhaduje se, že při osvobozování Osoblahy padlo až 800 rudoarmějců, ale také na německé straně si boje vybraly krutou daň.

LIKVIDACE PUMY SE UJAL PYROTECHNIK

Na tyto události před 72 lety není snadné zapomenout, zvlášť když Osoblažsko je dodnes plné válečné munice.

„Albrechtičtí policisté přijali 13. března oznámení o nálezu munice v Osoblaze na ulici Polská. Policisté místo nálezu na poli zajistili a přivolaný pyrotechnik určil, že se jedná o nevybuchlou leteckou pumu AO 2,5 kilogramu, kterou si převzal k bezpečné likvidaci,“ informovala policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Zkratka AO označuje tříštivé letecké pumy „aviabomba oskoločnaja“, které jsou specifické tím, že se začaly vyrábět z běžných dělostřeleckých granátů. Stačilo k nim přivařit ocelové tělo s křidýlky stabilizátoru.

Po shození této pumy z letounu mělo dojít k odjištění zapalovače pomocí vrtulky, kterou proud vzduchu roztočí a vyšroubuje. Odjištěný zapalovač měl při dopadu pomocí rozbušky odpálit trhavinu v pumě.

Jak dokazuje úterní nález pumy AO v Osoblaze, při dopadu do měkkého oraniště to moc nefungovalo.