„Už minulý čtvrtek byla na konstrukci přibitá májka, a tak můžeme prohlásit, že Libušín, tedy, přesněji řečeno, zatím jeho silueta opět vévodí Pustevnám,“ řekl ředitel Valašského muzea v přírodě, které má památku ve správě, Jindřich Ondruš.

Odkázal tak na starý zvyk stavařů. Májka se přibíjí na nejvyšší bod krovu po dokončení hrubé stavby. Opentlený stromek má symbolizovat štěstí a ochranu domu i jeho obyvatel.

Roubená chata výrazně „narostla“ během několika posledních měsíců.

„Kouzlo spočívá právě v tom, že je roubená. Tesaři stavbu skládali v hale, pak ji rozebrali jako dětskou skládačku, a když počasí dovolilo, vyvezli ji na Pustevny a na místě ji znovu poskládali,“ vysvětlil Ondruš.

Podotkl, že během letošního roku budou práce intenzivně pokračovat tak, aby byl Libušín na konci roku hotový včetně venkovních nátěrů.

„Letos nás čekají věci jako okna, dveře, podlahy, stropy či rozvody. Přes zimu a na jaře příštího roku přijdou na řadu dokončovací práce,“ vylíčil Ondruš.

Nový Libušín obsahuje několik prvků, které se podařilo zachránit z původního objektu.

„Mluvíme asi o sedmi procentech stavby. Nejedná se pouze o komponenty z hlavní konstrukce, ale například i o některá okna, která jsme při výměně v minulých letech uložili do depozitáře. Po repasování poputují zpět do objektu,“ vysvětlil ředitel.

Doplnil, že například v Parmově krčmě bude původních sedm oken. V Krčmě zůstanou i tři původní trámy s květinovou kresbou.

Vedení muzea se rozhodlo zachovat i původní omítky na zdech sklepa, které při rekonstrukci objevilo.

„Při otloukání omítek ve sklepních prostorách se pod novodobou vrstvou podařilo nalézt původní historické omítky. Byly očištěny na původní malbu a budou zachovány,“ sdělila mluvčí skanzenu Pavlína Polášková.

Co se týče barevnosti venkovní fasády, vrátí se Libušín do roku 1925, kdy byly dostavěné všechny jeho části.

Aby se barva co nejvěrněji přiblížila té původní, nechalo muzeum provést podrobný průzkum.

Ve výsledku bude barevný vzhled obnovené památky trochu jiný, než si jej veřejnost pamatuje z období před požárem. Podle ředitele Ondruše nebude červená barva tolik výrazná, bílá barva se nahradí okrovou.

Původní Libušín byl postaven podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče v roce 1899. Vyhořel v noci z 2. na 3. března 2014.

Příčinou požáru byl špatně zrekonstruovaný komín.