Je ráno, jste v práci, snídáte. S chutí se zakousnete do chleba se šunkou, který jste si den předtím pečlivě přichystali. Najednou ucítíte křupnutí a bolest. Právě jste si ulomili zub, v lepším případě jen kousíček.

Tak jako tak to chce zubaře. Žádný problém. Alespoň tedy pokud patříte mezi ty šťastné a nějakého zubaře máte. Sehnat totiž v současné době na Opavsku stomatologa je téměř nemožné a ve většině případů je takové hledání běh na hodně dlouhou trať.

Vyprávět by o tom mohla například dvaatřicetiletá Petra Jašková z Opavy, která se před časem pokoušela najít zubaře pro svého ročního syna.

„Na kontrole u dětské doktorky nám řekli, že je třeba najít malému zubaře. Brala jsem to jako normální věc, protože stejně jako většina rodičů vím, že od roku má dítě stomatologa navštěvovat. Nechtěla jsem to odkládat, a tak jsem se do telefonování pustila hned po příchodu domů,“ vzpomíná žena s tím, že během tří hodin obvolala snad dvacet zubařů z celého okresu.

„Ani jeden z nich nebyl ochotný mého syna přijmout. Musím přiznat, že už jsem byla celkem naštvaná. Nakonec byla ochotná nás vzít jedna lékařka. Byla jsem šťastná, jako kdybych vyhrála ve sportce,“ pokračuje Petra Jašková.

Její radost z toho, že sehnala svému dítěti zubaře, však netrvala příliš dlouho.

„Paní zubařka už byla starší paní, a tak nám asi při druhé nebo třetí návštěvě sestřička naznačila, že paní doktorka odchází do důchodu. A tak to všechno začalo nanovo. Nakonec jsme zubařku sehnali po známosti a tam už se budeme držet, co to půjde,“ doplnila žena. Tento příběh bohužel není na Opavsku nic ojedinělého. Ať už jde o zubaře pro děti či pro dospělé.

TŘI Z PĚTI ZUBAŘŮ SKONČILI

Městem z Opavska, které v poslední době asi nejvíce pocítilo nedostatek stomatologů, je Vítkov. V minulém roce tam totiž ukončili svou činnost tři z celkem pěti zubařů.

„Abychom tuto neutěšitelnou situaci řešili, opakovaně jsem již v loňském roce jednal se dvěma stomatology, kteří by měli zájem v našem městě mít svou ordinaci. Nastal však pro ně problém s vyhovujícími prostory,“ popisuje problém vítkovský místostarosta Oldřich Huška.

„Vítkov vlastní budovu ve Vodní ulici, kde v minulosti byla lékárna, posléze z části prodejny optika a textil. V dnešní době je polovina této budovy prázdná. Společně s těmito lékaři jsem budovu prošel a dospěli jsme k závěru, že tyto prostory by jim vyhovovaly,“ pokračuje a dodává, že lékaři projevili zájem mít zde dvě stomatologické ordinace a dále prostory pro dentální hygienu a zubní chirurgii.

„Ve stejné době také projevila zájem dětská lékařka o prostory pro svou ordinaci,“ podotkl Oldřich Huška s tím, že projekt a realizace stavby budou hrazeny z prostředků města, kdy na projekt jsou již vyčleněny peníze v rozpočtu.

CHTĚJÍ VYBUDOVAT POLIKLINIKU

„Poté bude prostor předán do nájmu za účelem provozování ordinací lékařům, kteří si již na vlastní náklady pořídí vybavení,“ upřesnil a dodal:

„Moje vize do budoucna je taková, že by bylo vhodné z celého objektu vybudovat jakousi polikliniku a pokusit se přilákat další lékaře. Nejde přece jen oslovovat nové lékaře s tím, že jim nemáme co nabídnout, tím myslím vhodné prostory. Nejedná se pouze o stomatology, ale také další profese, které ve Vítkově chybí.“ Jak místostarosta potvrdil, projektant už zpracoval návrh rozmístění prostor.

„Zhruba před čtrnácti dny jsme měli schůzku se zubařem a pediatričkou. Uvedli drobnosti, které chtěli upravit. Projektant už to tedy opravil a dál se pokračuje na projektu,“ dodal. Pokud půjde vše, jak má, měly by nové ordinace fungovat od ledna.

PŘIBEROU DALŠÍHO ZUBAŘE

Jedním z mála a dost možná i jediným, kdo ještě na Opavsku přibírá pacienty, je dentální klinika TREEDK v Nerudově ulici v Opavě.

„Zatím ještě přibíráme. Zájem je opravdu velký, proto budeme přibírat ještě jednoho lékaře. Poté už budeme muset přijímání pacientů pomalu stopnout,“ potvrdil tamní stomatolog Petr Herman.

PRO ZUBAŘKU NEMĚLI PROSTORY

Zubaři jsou samozřejmě doslova nedostatkovým zbožím i na Bruntálsku. Zoufalý nedostatek zubních lékařů v okrese Bruntál dokládá příběh, který se odehrál nedávno v Krnově.

Krnovská rodačka, mladá zubní lékařka Ludmila Lazarová, která pracuje v Praze, podala žádost o pronájem uvolněných nebytových prostor v majetku města. Krnovští radní dali přednost jiné uchazečce, která ale svou klientelu již má, jen přesunuje svou ordinaci ze sousedních Brantic.

Poté, co vyšel článek v Deníku o tom, že zubařka, která má zájem si v Krnově otevřít ordinaci, nemá vhodný prostor, kontaktovali odmítnutou zubařku starostové okolních obcí. Chápali to jako příležitost získat zubařku pro svou obec a zajistit občanům chybějící službu.

Zubní lékaři chybí v Bruntále, Horním Benešově, ve Městě Albrechticích, na Osoblažsku…

„S nabídkou prostor se mi ozvalo i několik soukromníků z Krnova, postupně to řeším a snad se s někým domluvím na spolupráci,“ popsala současnou situaci Ludmila Lazarová, která by ráda zůstala věrná svému rodnému městu.