VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LÍDŘI STRAN SE SHODUJÍ: „Nejdůležitější je dokončení silnice I/11“

Ostrava - „Postavte obchvaty měst, opravte rozbité silnice!" vzkazují lidé, které jsme oslovili v anketě k dalšímu dílu předvolebních témat Deníku. Jak problematiku dopravy vnímají lídři politických stran?

5.10.2012 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Miroslav Novák, ČSSD

Mým nejbližším cílem je zařadit silnice v tzv. Slezském kříži do globální sítě TEN T v rámci EU. Silnice se tak stanou evropskými prioritami a bude možné na ně čerpat finance z EU. Věříme, že těmito aktivitami dosáhneme minimálně zahájení výstavby východní části komunikace I/11 směrem na Třinecko. V rámci krajských silnic se zavazujeme v následujících čtyřech letech investovat minimálně dvě miliardy korun do rekonstrukcí. V oblasti veřejné dopravy pak vyhlásíme nové tendry na dopravce, od čehož si slibujeme snížení nákladů.

Pavol Lukša, TOP 09 a Starostové

K našim prioritám patří dostavba tzv. Slezského kříže, tedy dobudování silnice I/11 ve směru východ západ. Je nutné dobudovat také obchvat Frýdku-Místku a připravit další nejdůležitější stavby tohoto typu. Budeme podporovat i příměstskou železniční dopravu a efektivní model regionálních železničních tratí a autobusových linek. Občané a návštěvníci našeho kraje si také zaslouží funkční letiště v Mošnově s důležitými pravidelnými mezinárodními linkami, nákladní dopravou i charterovými lety v období dovolených.

Josef Babka, KSČM

Na dořešení dopravní infrastruktury a obslužnosti se peněz nedostává, a to jak v rozpočtu kraje, tak i ze státních zdrojů. Dlouhodobý problém, který trápí jak východ, tak i západ našeho kraje, je silnice 1/11 jak na Třinec, tak i Opavu. Stát jednoznačně neplní sliby, které občanům tohoto kraje dal. Stejným problémem je postižena Ostrava ve vztahu k prodloužené Rudné. Úsilí a harmonogram kraje v řešení silnic v jeho vlastnictví je popsán v tzv. Bílé knize. Věřím, že nasměrujeme finanční prostředky tam, kde je to nejvíc zapotřebí.

Vít Slováček, KDU-ČSL

Naší prioritou je výstavba rychlostní silnice I/11 Jablunkov Ostrava Opava, obchvatů Karviné, Havířova, Frýdku-Místku. Peněz je dost, jen se nesmí rozmělnit v provizích a úplatcích. Náš kraj dává ročně na jednoho obyvatele 1371 korun do oprav silnic, u jiných krajů je to průměrně 1688 korun. Dlouhodobě jeu nás rovněž podfinancovaná železniční doprava, která by mohla přispět k čistšímu ovzduší.

Liana Janáčková, Nezávislí

Rozestavěné dálnice a silnice první třídy by měly být co nejdříve dokončeny, a to i v případě zapojení soukromých investorů. Podporujeme rychlou výstavbu obchvatů velkých měst a důležitá je také oprava ostravské dálnice D47. Dále jsme pro další rozvoj mošnovského letiště a chceme usilovat o to, aby na rychlostní silnici R56 z Ostravy do Frýdku-Místku nebylo potřeba mít dálniční známku.

Lukáš Černohorský, Piráti

Piráti se zasazují o průhledné a odůvodněné plánování a výstavbu dopravní infrastruktury. Odmítáme současnou praxi, kdy jsou nepromyšleně rušeny železniční tratě bez vyčíslování úspor, bez plánů, jak se zrušenou tratí naložit, bez diskuse s občany, jichž se to dotýká. Je potřeba počítat s cyklisty a chodci už při plánování dopravních staveb. U stávajících silnic je potřeba vyřešit pro cyklisty krizová místa.

Martin Schubert, SPO Zemanovci

Dopravní obslužnost a vybavenost v kraji není na úrovni, jakou bychom si přáli. Určitě nám chybí obchvaty měst, např. ve Frýdku-Místku, a všichni pociťujeme absenci slibované přeložky 1/11. Je důležité si však uvědomit, co je v kompetenci jednotlivých krajů a co není. Ovlivnit například můžeme využití železniční dopravy. Zásadně chceme podpořit vstup soukromých dopravců a podpořit větší využívání nákladní železniční dopravy. Rozhodně nehodláme opakovat chyby, jakou bezesporu byla například stavba mezinárodního letiště.

David Sventek, ODS

Kvalitní silnice a napojení na okolní regiony a páteřní sítě vnímáme jako nezbytnou podmínku rozvoje kraje. Budeme přitom odpovědně vážit každou investici a maximálně využívat evropské prostředky. V adekvátní míře dáme prostor alternativním formám dopravy cyklistům nebo alternativním pohonům. Budeme usilovat o přechod autobusů na CNG, což by přineslo úsporu na ceně za kilometr a snížení vypouštěných zplodin do ovzduší. Také hustá síť regionálních železničních tratí vyžaduje optimalizaci a modernizaci.

Sylva Kováčiková, SNK

Dálnice D1 z jihu na sever Evropy, železniční koridor spojující východ se západem a mezinárodní letiště. To vše je výborná výchozí situace pro vytváření nových pracovních příležitostí. Ale je nutné mít vizi a investovat do nových projektů racionálně. Ne vždy tomu však bylo a je. Politické lobby vítězí nad selským rozumem a zbytečně se utrácí. O korupci nemluvě… Na úkor těchto nešvarů pak nejsou bezpečné silnice druhé a třetí třídy patřící kraji, a to přesto, že zejména občané prostřednictvím svých starostů volají po jejich opravách.

Doprava v Moravskoslezském kraji v řeči čísel

Délka silnic celkem 3428 km, z toho dálnice 54 km, rychlostní silnice 32 km, silnice první třídy 684 km, silnice druhé třídy 803 km a silnice třetí třídy 1888 km.

Počet osobních a dodávkových aut 452 840, nákladních aut 49 412, autobusů 2302 a motocyklů 77 822

Délka železnice 674 km

Mezinárodní letiště v Mošnově je druhé největší v ČR, délka jeho přistávací dráhy je 3,5 km.

(zdroj: www.kr-moravskoslezsky.cz) 

ANKETA: Co si myslíte o dopravě v Moravskoslezském kraji?

Petr Dyrčík, 42 let, Milíkov:

S dopravou v kraji jsem hodně nespokojený. Jsem z Třinecka a tato oblast by si zasloužila dálniční obchvat. Kolem Třince vede hlavní tah na Slovensko a denně tam stojí několikakilometrové kolony. Na kraji by to chtělo vyšší tempo, připadá mi, že vše zbytečně protahují.

Martina Lesáková, 22 let, Fulnek:

V létě mi hodně vadily časté výluky tramvají a ostatních prostředků MHD. Musím ale uznat, že dopravní podnik měl výluky dobře značené. A co bych doporučila krajskému zastupitelstvu? Aby nezpoplatňovalo ostravský úsek dálnice.

Kim Ngan Nguyenová, 50 let, Ostrava:

V Ostravě bydlím už dlouho a na dopravu si nemůžu stěžovat. Když mi ujede MHD, za chvíli hned jede něco dalšího. Když ale jezdím autem, vadí mi časté uzavírky a opravy silnic.

Viktor Babič, 20 let, Ostrava:

Co mě štve na dopravě v Ostravě, je to, že musím ve městě často stát na semaforech. Bylo by dobré, kdyby zastupitelstvo nechalo vystavět více kruhových objezdů, jako to mají v zahraničních městech. Ušetřilo by to řidičům čekání.

Svatava Svrčková, 50 let, Ostrava:

Bydlím v centru Ostravy, a kam potřebuji jet, tam se dostanu buď pěšky, nebo MHD. Já osobně jsem tedy s dopravou spokojená. Jen ta dálnice by už mohla být hotová. Myslím si, že nové krajské zastupitelstvo by mělo tak jako doposud dbát na údržbu silnic.

Libuše Tichá, 60 let, Ostrava:

Já jsem s dopravou spokojená. Silnice jsou tady udržované, MHD jezdí často a je spolehlivá. Nenapadá mě nic, co by mohli krajští zastupitelé v dopravě vylepšit.

Ptaly se: V. Gazdíková a J. Lichá

Autor: Martin Pleva, Miroslava Chlebounová

5.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 82 Kč

Prodavači potravinářského zboží POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 82 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou., Nabízené výhody: 12.000,-Kč jednorázový příspěvek, týden dovolené navíc, stravenky, příspěvky na rekreaci, podnikové chaty.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna dobroslavice, Přerovská, č.p. 160, 747 94 Děhylov. Informace: Jana Wranová, +420 553 697 306.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 110 Kč

Úředníci ve skladech ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-CE VE SKLADU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Maislová Milena, tel.: 553 624 004, volejte po - pá: 6:00 - 13:00 hod, e-mail: info@cedarcervenka.cz., Vzdělání nerozhoduje, spolehlivost, samostatnost, manuální zručnost. , Pracoviště: Opava, pracovní doba od 4,00 - 13,00 hod, nástup ihned., Náplň práce: administrativní úkony spojené se skladovým hospodářstvím a příprava objednávek k vyskladnění.. Pracoviště: Čedar, spol. s r.o., Kolofíkovo nábřeží, č.p. 1117, 747 05 Opava 5. Informace: Milena Maislová, +420 553 624 004.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA - BRIGÁDA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Wranová Jana, tel.: 553 697 306, e-mail: wranova@odtempo.cz, Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zašlete na uvedený e-mail., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Píšť, nástup ihned.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna píšť, Opavská, č.p. 467, 747 18 Píšť. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU DO 6,5 T. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Pavliska Jiří, tel.: 775 699 633. Životopisy zasílejte na e-mail: info@jpdoprava.cz. , ZŠ, spolehlivost, samostatnost a zodpovědnost k zadané práci, nástup ihned, pracovitě Opava., Náplň práce: každodenní rozvoz zeleniny a ovoce, pracovní doba v rozmezí od 5:00 do 13:00 hod, nájezd cca 100 až 200 km. , Nabízíme: jistou práci, jistý příjem, férové osobní jednání, volné víkendy a svátky, po 12 odpracovaných měsících mimořádné odměny, nabízíme zdarma rozšíření řidičských průkazů skupiny C, po zkušební době a dobrému přístupu k vozidlu je možné parkování u domu.. Pracoviště: Jp dopravní služby s.r.o., Písková, č.p. 567, 747 07 Opava 7. Informace: Jiří Pavliska, +420 775 699 633.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bolatice. Ilustrační foto.
1

Bolatickým vadí hluk z firmy

Festival, na který se těší zejména všichni příznivci rockové muziky, je konečně tady. Holba rock na grilu, jak se akce nazývá, rozparádí slezskou metropoli už posedmé a letos poprvé hned ve dvou dnech.

Kylešovice znovu zažijí tu správnou rockovou smršť

V Hlučíně vytřídili dvacet tun vysloužilých elektrospotřebičů

Obyvatelé Hlučína minulý rok poctivě třídili elektroodpad. Získali tím pro město certifikát od společnosti Asekol. Podle něj odevzdali občané k dalšímu zpracování bezmála 20 tun starých elektrospotřebičů.

Poslední horníci v Ostravě: nerazí, netěží, čerpají vodu!

FOTOGALERIE/ Ve městě doslova vystavěném na dobývání černého uhlí dnes funguje jediná ve smyslu báňských předpisů činná šachta, kde fárají chlapi za prací.

Žlutá lavina z Opavy se předvedla na Letné aneb fotbal asi žerete hodně, co

Tak dlouho na to fanoušci Slezského FC čekali. V sobotu se dočkali. Po třinácti letech, kdy jejich milovaný klub paběrkoval v krajském přeboru, MSFL nebo druhé lize, totiž vyrazili podpořit opavské fotbalisty na prvoligový zápas.

VIDEO: Ohlasy po prohraném zápase na Letné

Opavští fotbalisté včera dlouho bojovali a bodový úspěch na hřišti jednoho z favoritů celé ligy. Přinášíme Vám hodnocení zápasu ústy Dominika Simerského, Vojtěcha Šroma a samozřejmě trenéra Romana Skuhravého.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT