VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LÍDŘI STRAN SE SHODUJÍ: „Nejdůležitější je dokončení silnice I/11“

Ostrava - „Postavte obchvaty měst, opravte rozbité silnice!" vzkazují lidé, které jsme oslovili v anketě k dalšímu dílu předvolebních témat Deníku. Jak problematiku dopravy vnímají lídři politických stran?

5.10.2012 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Miroslav Novák, ČSSD

Mým nejbližším cílem je zařadit silnice v tzv. Slezském kříži do globální sítě TEN T v rámci EU. Silnice se tak stanou evropskými prioritami a bude možné na ně čerpat finance z EU. Věříme, že těmito aktivitami dosáhneme minimálně zahájení výstavby východní části komunikace I/11 směrem na Třinecko. V rámci krajských silnic se zavazujeme v následujících čtyřech letech investovat minimálně dvě miliardy korun do rekonstrukcí. V oblasti veřejné dopravy pak vyhlásíme nové tendry na dopravce, od čehož si slibujeme snížení nákladů.

Pavol Lukša, TOP 09 a Starostové

K našim prioritám patří dostavba tzv. Slezského kříže, tedy dobudování silnice I/11 ve směru východ západ. Je nutné dobudovat také obchvat Frýdku-Místku a připravit další nejdůležitější stavby tohoto typu. Budeme podporovat i příměstskou železniční dopravu a efektivní model regionálních železničních tratí a autobusových linek. Občané a návštěvníci našeho kraje si také zaslouží funkční letiště v Mošnově s důležitými pravidelnými mezinárodními linkami, nákladní dopravou i charterovými lety v období dovolených.

Josef Babka, KSČM

Na dořešení dopravní infrastruktury a obslužnosti se peněz nedostává, a to jak v rozpočtu kraje, tak i ze státních zdrojů. Dlouhodobý problém, který trápí jak východ, tak i západ našeho kraje, je silnice 1/11 jak na Třinec, tak i Opavu. Stát jednoznačně neplní sliby, které občanům tohoto kraje dal. Stejným problémem je postižena Ostrava ve vztahu k prodloužené Rudné. Úsilí a harmonogram kraje v řešení silnic v jeho vlastnictví je popsán v tzv. Bílé knize. Věřím, že nasměrujeme finanční prostředky tam, kde je to nejvíc zapotřebí.

Vít Slováček, KDU-ČSL

Naší prioritou je výstavba rychlostní silnice I/11 Jablunkov Ostrava Opava, obchvatů Karviné, Havířova, Frýdku-Místku. Peněz je dost, jen se nesmí rozmělnit v provizích a úplatcích. Náš kraj dává ročně na jednoho obyvatele 1371 korun do oprav silnic, u jiných krajů je to průměrně 1688 korun. Dlouhodobě jeu nás rovněž podfinancovaná železniční doprava, která by mohla přispět k čistšímu ovzduší.

Liana Janáčková, Nezávislí

Rozestavěné dálnice a silnice první třídy by měly být co nejdříve dokončeny, a to i v případě zapojení soukromých investorů. Podporujeme rychlou výstavbu obchvatů velkých měst a důležitá je také oprava ostravské dálnice D47. Dále jsme pro další rozvoj mošnovského letiště a chceme usilovat o to, aby na rychlostní silnici R56 z Ostravy do Frýdku-Místku nebylo potřeba mít dálniční známku.

Lukáš Černohorský, Piráti

Piráti se zasazují o průhledné a odůvodněné plánování a výstavbu dopravní infrastruktury. Odmítáme současnou praxi, kdy jsou nepromyšleně rušeny železniční tratě bez vyčíslování úspor, bez plánů, jak se zrušenou tratí naložit, bez diskuse s občany, jichž se to dotýká. Je potřeba počítat s cyklisty a chodci už při plánování dopravních staveb. U stávajících silnic je potřeba vyřešit pro cyklisty krizová místa.

Martin Schubert, SPO Zemanovci

Dopravní obslužnost a vybavenost v kraji není na úrovni, jakou bychom si přáli. Určitě nám chybí obchvaty měst, např. ve Frýdku-Místku, a všichni pociťujeme absenci slibované přeložky 1/11. Je důležité si však uvědomit, co je v kompetenci jednotlivých krajů a co není. Ovlivnit například můžeme využití železniční dopravy. Zásadně chceme podpořit vstup soukromých dopravců a podpořit větší využívání nákladní železniční dopravy. Rozhodně nehodláme opakovat chyby, jakou bezesporu byla například stavba mezinárodního letiště.

David Sventek, ODS

Kvalitní silnice a napojení na okolní regiony a páteřní sítě vnímáme jako nezbytnou podmínku rozvoje kraje. Budeme přitom odpovědně vážit každou investici a maximálně využívat evropské prostředky. V adekvátní míře dáme prostor alternativním formám dopravy cyklistům nebo alternativním pohonům. Budeme usilovat o přechod autobusů na CNG, což by přineslo úsporu na ceně za kilometr a snížení vypouštěných zplodin do ovzduší. Také hustá síť regionálních železničních tratí vyžaduje optimalizaci a modernizaci.

Sylva Kováčiková, SNK

Dálnice D1 z jihu na sever Evropy, železniční koridor spojující východ se západem a mezinárodní letiště. To vše je výborná výchozí situace pro vytváření nových pracovních příležitostí. Ale je nutné mít vizi a investovat do nových projektů racionálně. Ne vždy tomu však bylo a je. Politické lobby vítězí nad selským rozumem a zbytečně se utrácí. O korupci nemluvě… Na úkor těchto nešvarů pak nejsou bezpečné silnice druhé a třetí třídy patřící kraji, a to přesto, že zejména občané prostřednictvím svých starostů volají po jejich opravách.

Doprava v Moravskoslezském kraji v řeči čísel

Délka silnic celkem 3428 km, z toho dálnice 54 km, rychlostní silnice 32 km, silnice první třídy 684 km, silnice druhé třídy 803 km a silnice třetí třídy 1888 km.

Počet osobních a dodávkových aut 452 840, nákladních aut 49 412, autobusů 2302 a motocyklů 77 822

Délka železnice 674 km

Mezinárodní letiště v Mošnově je druhé největší v ČR, délka jeho přistávací dráhy je 3,5 km.

(zdroj: www.kr-moravskoslezsky.cz) 

ANKETA: Co si myslíte o dopravě v Moravskoslezském kraji?

Petr Dyrčík, 42 let, Milíkov:

S dopravou v kraji jsem hodně nespokojený. Jsem z Třinecka a tato oblast by si zasloužila dálniční obchvat. Kolem Třince vede hlavní tah na Slovensko a denně tam stojí několikakilometrové kolony. Na kraji by to chtělo vyšší tempo, připadá mi, že vše zbytečně protahují.

Martina Lesáková, 22 let, Fulnek:

V létě mi hodně vadily časté výluky tramvají a ostatních prostředků MHD. Musím ale uznat, že dopravní podnik měl výluky dobře značené. A co bych doporučila krajskému zastupitelstvu? Aby nezpoplatňovalo ostravský úsek dálnice.

Kim Ngan Nguyenová, 50 let, Ostrava:

V Ostravě bydlím už dlouho a na dopravu si nemůžu stěžovat. Když mi ujede MHD, za chvíli hned jede něco dalšího. Když ale jezdím autem, vadí mi časté uzavírky a opravy silnic.

Viktor Babič, 20 let, Ostrava:

Co mě štve na dopravě v Ostravě, je to, že musím ve městě často stát na semaforech. Bylo by dobré, kdyby zastupitelstvo nechalo vystavět více kruhových objezdů, jako to mají v zahraničních městech. Ušetřilo by to řidičům čekání.

Svatava Svrčková, 50 let, Ostrava:

Bydlím v centru Ostravy, a kam potřebuji jet, tam se dostanu buď pěšky, nebo MHD. Já osobně jsem tedy s dopravou spokojená. Jen ta dálnice by už mohla být hotová. Myslím si, že nové krajské zastupitelstvo by mělo tak jako doposud dbát na údržbu silnic.

Libuše Tichá, 60 let, Ostrava:

Já jsem s dopravou spokojená. Silnice jsou tady udržované, MHD jezdí často a je spolehlivá. Nenapadá mě nic, co by mohli krajští zastupitelé v dopravě vylepšit.

Ptaly se: V. Gazdíková a J. Lichá

Autor: Martin Pleva, Miroslava Chlebounová

5.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 500 Kč Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA S REGISTRACÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24500 kč, mzda max. 35270 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bothová Hana, tel.: 553 603 256, e-mail: hana.bothova@ruhrabyne.cz. , SŠ/VŠ; vysoké pracovní nasazení, zájem o vzdělávání se v oboru, bezúhonnost, samostatnost, důslednost, spolehlivost, zodpovědnost, rozhodnost, schopnost spolupráce v týmu, flexibilita, empatie, odolnost vůči stresu,znalost práce na PC - zkušenosti s textovými programy (výhodou práce s informačním systémem ve zdravotnictví)., Pracoviště: Hrabyně, nástup ihned.. Pracoviště: Rehabilitační ústav hrabyně, 747 67 Hrabyně 3. Informace: Hana Bothová, +420 553 603 256. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) ELEKTROMECHANIK ELEKTROPŘÍSTROJŮ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Pavelková Lenka, tel.: 608 558 536. životopisy zasílat na e-mail: lenka.pavelkova@pavelek.cz, Vzdělání v jakémkoliv oboru, praxe není nutná, zaučíme., Náplň práce: pájení. , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Elektro - fa. pavelek, s.r.o. - závod bolatice, Průmyslová, č.p. 969, 747 23 Bolatice. Informace: Lenka Pavelková, +420 608 558 536. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních UKLÍZEČ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: p. Halšková, p. Krbálková, první kontakt telefonicky - je třeba si domluvit schůzku, tel.: 732 339 845 - volejte pouze po-pá 6:30 - 14:00 hod., e-mail: opava@lesksluzby.cz. Osobní návštěva možná po předchozí telefonické domluvěv areálu SN, pavilon Chirurgie, 1.PP, úklid., Pracoviště Slezské nemocnice - porodní sály, nepřetržitý provoz - včetně víkendů a svátků, 12ti hodinové směny, příplatky za noční směny, svátky, nástup ihned.. Pracoviště: Lesk služby s.r.o.- pracoviště opava, Olomoucká, č.p. 470, 746 01 Opava 1. Informace: Halšková, +420 732 339 845. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 300 Kč Všeobecné sestry s osvědčením ZDRAVOTNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Dydowitzová Jana., tel.: 597 457 877, e-mail: recepce@vesalius.cz. Životopisy zasílejte na uvedenou e-mailovou adresu., Jedná se o poskytování základní ošetřovatelské péče prostřednictvím ošetřovatelského procesu, ranní směny 12 hod., nepravidelně víkendy, nástup možný ihned, pracoviště Opava.. Pracoviště: Vesalius spol. s r.o. - domov vesalius, Sušilova, č.p. 1751, 746 01 Opava 1. Informace: Jana Dydowitzová, +420 597 457 877.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zasedání zastupitelstva v Hradci nad Moravicí. Ilustrační foto.

Koalice dohodnuta v Kravařích i Hradci nad Moravicí

Ilustrační foto
3

Koalice v Opavě? ODS překvapivě ze hry venku

Masný oznámil, že břidlici chce zpracovávat v Polsku

Opavský podnikatel Radim Masný oznámil polským novinářům, že původně chtěl vybudovat závod na zpracování břidlice v Ostravě, ale nedávno změnil názor. Postaví ho v Prudniku.

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům a ještě při tom zvládají péči o rodinu, je určena celonárodní soutěž Žena regionu.

Souhrn fotbalového víkendu

Přinášíme vám výsledkový servis fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku z uplynulého víkendu.

Úspěch opavského okresu: má nejlepší firmy i živnostnice

Nejlepší firma Moravskoslezského kraje se věnuje textilní galanterii a vítězná živnostnice pomáhá onkologicky nemocným. Spojuje je příslušnost k opavskému regionu. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT