Letos se k závodu (jako jediný Čech) připojil i Michał Kriš z Havířova, který spolu s kolegou Januszem Łabajem vyrazil na cestu Fiatem 126p – tzv. „maluchem“. Jejich cílem se stal řecký poloostrov Chalkidiki.

Do některých prudších kopců musela posádka Fiat 126p doslova tlačit očima.„Kolega z práce Janusz Łabaj se mi o Złombolu zmínil před rokem. Jelikož jsem velkým fanouškem automobilových veteránů, umím plynule polsky a nadchla mě myšlenka, že vybrané dary poputují do dětských domovů v polském Slezsku, rozhodl jsem se závodu zúčastnit. A určitě to nebylo naposledy,“ přiblížil Michał Kriš s tím, že podmínkou startovného bylo vybrat od dárců minimálně 1500 zlotých, tedy zhruba 9 tisíc korun.

Týmu Kriše a Łabaje, který si dal přezdívku Amatéři kyselých jablek, se nakonec podařilo získat víc než 6 tisíc zlotých. Dohromady se v rámci závodu vybralo přes 1,7 milionu zlotých – tedy zhruba 10 milionů korun.

„Letos se na start postavilo 831 týmů. Každý z nich jel na vlastní náklady a nebezpečí. My si s sebou na střeše vezli pro všechny případy i celý motor a převodovku,“ vysvětlil s úsměvem Kriš.

Týden s koleny pod bradou

Cesta do Řecka a zpět jim s „maluškem“, jak Kriš rád Fiatu 126p přezdívá, trvala přesně týden. Každý den ujeli 300 až 600 kilometrů. Ve voze, měřícím necelé dva metry, musel mít přitom řidič hodiny takzvaně kolena pod bradou, nemluvě o jízdě do kopců, do kterých prý posádka auto doslova tlačila očima.

Do některých prudších kopců musela posádka Fiat 126p doslova tlačit očima.

„Těchhle pár nepříjemností nám ale bohatě vynahradila skvělá atmosféra, úžasný kolektiv, nádherná místa okolo a hlavně historky, kterými bavíme všechny naše známé. Jen pro ukázku – jednou jsme se v kempu vsadili, že se náš malušek vejde do stanu. Bylo to sladké vítězství,“ dodal se smíchem Kriš.