„Uvažovali jsme zejména, co uděláme s tělem stavby, které jsme původně chtěli nechat černé. Nakonec naši odborníci vymysleli způsob, jak Maměnku barevně upravit tak, aby vzhled odpovídal minulosti. Letos ji tedy natřeme celou do prapůvodních barev,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.
Už vloni řemeslníci natírali jižní a západní stranu roubené historické stavby. Letos zbývá severní a východní strana.
„Stavbu chemicky očistíme, oškrábeme a natřeme. Samotná fasáda bude mít okrovou barvu,“ upřesnil technický náměstek muzea Milan Gesierich. K nátěrům použijí řemeslníci speciální švédské olejové barvy.
Součástí letošních oprav na Maměnce bude také výroba kopie venkovního požárního schodiště. Původní už bylo ve velmi špatném stavu. Náklady na opravy historické stavby přijdou na více než pět milionů korun.
Původní horskou útulnu Maměnka zbudoval architekt Dušan Jurkovič v roce 1897. Stavěla se, aby uspokojovala zájem stále se zvyšujícího počtu turistů, kteří navštěvovali Beskydy.
V devadesátých letech 20. století ji pod správu převzalo Valašské muzeum v přírodě, rekonstruovalo ji a v roce 2003 slavnostně zpřístupnilo veřejnosti. Od té doby slouží jako stylový horský hotel s jedenácti pokoji.