Zoologická zahrada ve Slezské Ostravě se na konci února dočkala po celých deseti letech prvního mláděte šimpanze hornoguinejského.

Kvůli přetrvávajícímu uzavření pavilonů z důvodu pandemie sice návštěvníci přicházejí o většinu času, kdy mohou mládě vidět, nicméně to se v poslední době vydává spolu s matkou už i ven.

Zdroj: Youtube

Návštěvníci jej mohou vidět ve venkovním výběhu mezi 13. a 15. hodinou. „Pokud je pěkné počasí, může se doba o něco prodloužit, naopak v případě nepříznivého počasí zůstávají lidoopi spíše uvnitř pavilonu,“ informuje zoo s tím, že mládě se zatím stále drží na těle své matky, ale už se stále častěji pokouší stavět na nohy a pohybovat i samostatně. 

Běžně se přitom šimpanzí mláďata začínají batolit od třetího měsíce věku, ostravský junior se tedy má výrazně k světu.

Matkou mláděte je 15letá samice, která byla dovezena do Ostravy v roce 2016 ze Zoo Lipsko. Poslední mládě šimpanze se v Zoo Ostrava narodilo před 10 lety ještě ve starém pavilonu primátů. Po výstavbě moderního Pavilonu evoluce následovalo dlouhé a náročné období sestavovaní nové chovné skupiny, jejíž je toto první mládě. Jedná se navíc o vzácné mladě kriticky ohroženého lidoopa. Například v loňskem roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií narodilo pouze sedm mláďat.