„Protože si tuto horskou lokalitu oblíbili i majitelé luxusních a rychlých aut, na bezpečnostní opatření byli pozváni i příslušníci Speciálního oddělení dohledu Čechy se služebními vozy značky Ferrari a BMW,“ upřesnila policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Policisté se zaměřili hlavně na rychlost, technický stav vozidel, ale i způsob jízdy, který dělá motorkářům velmi často problém, doplnila.

Střet auta s motorkářem na křižovatce u viaduktu v Šumperku, 9. června 2024
Řidič v Šumperku nerespektoval červenou. Sestřelil motorkáře

Během soboty a neděle zastavily policejní hlídky více než 400 motoristů. „Každý čtvrtý řidič odjížděl s pokutovým bločkem v kapse. Celkem 92 řidičů zaplatilo na místě pokuty ve výši 95 400 korun. V dalších deseti případech byly přestupky tak závažné, že musely být oznámeny správnímu orgánu. U závažnějších přestupků, kterých se dopustili cizinci, policisté uložili kauce v celkové výši 45 tisíc korun,“ informovala Neubauerová.

Nejvíce přestupků, celkem 72, se dopustili řidiči motocyklů. Nejčastěji jeli příliš rychle nebo měli motorku ve špatném technickém stavu.

Následky řádění motorkářů v Jeseníkách.
Motorkáři řádili v Jeseníkách, ničili celý hřeben. Správa CHKO prosí o pomoc

„Motorkáři jsou pro ztížení své identifikace schopni udělat cokoliv. Už jsme se setkali s dámskými kalhotkami umístěnými na poznávací značce nebo přelepenými číslicemi. Tento víkend tomu nebylo jinak. Ohnuté držáky, značky zapasované v zadním blatníku, šrouby v číslech a písmenech a podobně,“ popsala policejní mluvčí.

Nejriskantnější jízdu ovšem nepředvedl motorkář, ale řidič osobního vozu značky Cupra. „V úseku, kde je povolená devadesátka, jel rychlostí 152 kilometrů v hodině. Jakmile si všiml, že byl policisty naměřen, snažil se ujet nejbližší lesní cestou. To mu však nebylo platné. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz,“ dodala Tereza Neubauerová s tím, že jezdci hrozí pokuta až 25 tisíc a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců.