Stálá expozice zachycuje dějiny tohoto slezského regionu od konce 13. století, kdy vzniklo Těšínsko jako knížectví, a dovede návštěvníky až do roku 1920, kdy bylo Těšínsko rozděleno mezi Československo a Polsko, a končí druhou světovou válkou.

Budova postavená na Hlavní ulici v letech 1885-6 je doslova nabitá expozicemi přírodovědnými, etnografickými, historickými, uměleckými i politickými. Ve sklepních prostorách na návštěvníky čeká expozice prehistorického období a informace o geologickém vývoji tohoto území. „Dole se lidé dozvědí, po čem chodí, tedy po zemi, a v dalších patrech se dozvědí, co se na té zemi odehrávalo,“ říká druhý z mých průvodců, Radim Jež.

Hudebník Jiří Šindler se v pátek 19. června dožíná 80 let.
Zakladatel Těšínského jazzového festivalu Jiří Šindler slaví 80. narozeniny

Podkroví pětipatrové budovy je určeno pro pedagogickou činnost a práci s dětmi, nechybí přednáškový sál. Nová bude i muzejní vědecká knihovna. Úpravou prošel i muzejní dvůr, kde je nyní prostor pro pořádání kulturních aktivit.

Interaktivní expozice

Systém prohlídek nově instalovaných expozic nebude je moderní, plný nejmodernějších technologií. Jak říká ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka, není to klasická muzejní expozice, ale moderní, z velké části multimediální forma prezentace historie Těšínska, nazvaní Příběh Těšínského Slezska.

„Expozice jsou volně průchozí, není u toho průvodce. Všude je spousta interaktivních prvků, takže kdo bude chtít, všechno si sám vyhledá a zjistí. Pro skupiny samozřejmě budou po domluvě i komentované prohlídky,“ říká Zbyšek Ondřeka.

Hlavní budova Muzea Těšínska má otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Na benzinové čerpací stanici hořel plyn, který unikal z nádrží na LPG.
Nebezpečný požár benzinky v Českém Těšíně je pod kontrolou