Teploty se v noci z pondělí na úterý držely na Lysé hoře okolo minus jednoho stupně Celsia, lehce pod bodem mrazu zůstávala rtuť teploměru i dopoledne. Pod nulu klesla teplota například také na Javorovém vrchu na Třinecku. V níže položených lokalitách, například ve Frýdku-Místku, teploty ani přes noc neklesly pod pět stupňů Celsia.

První sněžení i mráz se letos na Lysé hoře vyskytly dříve než v minulých letech. Paradoxní je fakt, že od dubna do srpna byla v každém měsíci průměrná měsíční teplota vyšší, než bývá na Lysé hoře z dlouhodobého hlediska běžné.

V září nasněžilo naposledy v roce 2015, a to konkrétně v poslední den měsíce. Bohatou nadílku obstaralo sněžení před dvěma lety, kdy v prvním říjnovém týdnu napadlo na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd během dvou dnů zhruba čtyřicet centimetrů sněhu.

Se studenou frontou souvisí také silný vítr, který na Lysé hoře dosáhl v minulých dnech rychlosti až 104 kilometrů za hodinu, což už značí sílu vichřice. Podle předpovědi meteorologů by se mělo do pátku oteplovat, pak nastane další ochlazení.