O tom, že jde o kauzu skutečně velkých rozměrů, svědčí nejen počet mrtvých a doživotně postižených, ale také počet obžalovaných, a i to, že přes vysoké množství zajištěného alkoholu jsou ještě další stovky a možná i tisíce litrů jedovaté směsi stále mezi lidmi.

Celá země přitom může děkovat havířovským lékařům, kteří jako první odhalili příčinu potíží pacientů. Právě oni ve čtvrtek 6. září potvrdili, že pacienti umírají na jedovatý alkohol. Do té doby v zemi zemřelo několik lidí, u kterých se to nepodařilo zjistit.

„Metylalkohol se v těle velmi rychle rozkládá a k jeho potvrzení je třeba provést vyšetření co nejdříve. První zemřelý nebyl přijat do nemocnice vůbec a další pacienti se k nám dostali až po několika dnech, kdy jsme nemohli metylalkohol zjistit. Podařilo se to až ve čtvrtek u další pacientky. To už nám po prvotním zapírání požití alkoholu přiznal i jeden z hospitalizovaných pacientů, jehož stav se po probrání z bezvědomí stabilizoval. Jeho kamarád lékařům také řekl, jaký alkohol pil a kde ho koupil. V té chvíli jsme informovali hygieniky, aby zasáhli a zabránili dalším otravám," řekl v září 2012 náměstek ředitele havířovské nemocnice pro léčebnou péči Jaroslav Lux.

Havířovští lékaři okamžitě informovali policii a hygieniky, kteří spustili nejrozsáhlejší razii zaměřenou na alkohol. Ta začala kontrolou dvou prodejních stánků v havířovském Šumbarku, jejichž provozovatel byl prvním zadrženým a obviněným v aféře, a vyvrcholila celorepublikovou prohibicí s plošným zákazem prodeje alkoholu.

Zprvu byl zajišťován především alkohol v šestilitrových plastových baleních, ze kterých jej prodejci rozlévali zákazníkům a později i na lahve s padělanými nebo originálními etiketami.

Díky zjištění havířovských lékařů přivez do země norský toxikolog Knut Erik Hovda účinný lék Fomepizol, který dostali a stále dostávají pacienti, kteří rozpoznají příznaky otravy brzy po vypití. Přesto ještě několik lidí na otravu metanolem zemřelo a jejich současný celkový počet už přesáhl pět desítek.