Jsou na dosah dění, znají i mnohé z těch, kdo skončili s pouty na rukou, přesto toho v prvních chvílích moc nevěděli. Poslanci z Moravskoslezského kraje včera byli v Praze na schůzi poslanecké sněmovny, která však byla kvůli mimořádnému zásahu policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přerušena.

„V tuto chvíli k tomu nemám žádné informace, takže ani nemohu říct, co to znamená nebo jaký dopad by to mělo mít na vládu," vyjádřil se odpoledne pro Deník poslanec Pavel Drobil (ODS), který byl krátce ministrem životního prostředí ve vládě Petra Nečase. Podobně viděl včera odpoledne celou situaci i další regionální poslanec starosta Čeladné Pavol Lukša, který je členem koaliční TOP 09.

Článek bruselského serveru European voice„Nikdo nic nevíme. Schůze poslanců byla přerušena a nic nekomentuje premiér ani ministr vnitra. Jestli se projeví něco závažného, tak k tomu předseda vlády snad zaujme jasný postoj," komentoval dění v Praze Pavol Lukša.

Lubomír Zaorálek, který je místopředsedou ČSSD i poslanecké sněmovny, také neměl detailní informace.

„Nevíme, kolik lidí bude obviněno, koho se to bude týkat, takže je těžké nyní zaujímat nějaké stanovisko. To, co kolem zatýkání vychází najevo, ale ukazuje, že v naší zemi dochází ke spojování organizovaného zločinu s nejvyššími patry české politiky, a to by mělo podle mě vést k zásadním událostem," konstatoval Lubomír Zaorálek.

Pokud se potvrdí to, co postupně v dané věci vychází najevo, tak vláda podle něj nemůže dále pokračovat.

„Nejčistším a nejrychlejším řešením jsou v takovéto situaci předčasné volby," dodal místopředseda poslanecké sněmovny.

Jana Drastichová, poslankyně za Věci veřejné, podle svých slov zažila šok, když se o zatýkání dozvídala. „Jde o kauzy, na které od počátku upozorňovaly Věci veřejné a které se týkají napojení politiky na byznys. Informace se míchají, ale myslím, že se budeme divit, kam až tato kauza dojde, kam až její nitky budou sahat," poznamenala poslankyně Drastichová.

I Kateřina Konečná (KSČM) včera čerpala informace o případu převážně z médií. „Pokud jsou ale zatčeni lidé z okolí premiéra, tak nemůže vláda vydržet, to by musely přijít předčasné volby. Přeji si, aby se rychle vysvětlilo, o co v případu jde, aby se to vyřešilo a aby republika mohla fungovat normálně," řekla k mimořádné situaci Kateřina Konečná.

Všechny související články k tématu najdete zde:

Policejní razie v nejvyšších patrech české politiky