„Aktovku je dobré kupovat dva až tři měsíce před nástupem do školy. Nekupovala bych ji moc dřív, protože děti rostou. Na druhé straně určitě není dobrý nápad kupovat dítěti aktovku úplně na poslední chvíli, protože ne vždy může být všechno v prodejnách skladem. Když se to objednává u dodavatele, může to trvat i měsíc,“ říká vedoucí prodejny www.detskeboty.cz v Biskupské ulici v Ostravě Lidka Kvardová.

Podle ní by rodiče rozhodně neměli kupovat aktovku tzv. naslepo. Je vždy dobré, aby s výběrem aktovky poradil odborník.

„Aktovka musí dítěti především dobře sedět na zádech, měla by končit v bederní části. Musí splňovat veškeré parametry zdravých zad, musí mít také reflexní prvky. Určitě doporučuji, aby měla aktovka i prsní pásy,“ říká vedoucí prodejny.

A jak poznáme, že aktovka dobře sedí na zádech?

„Laicky bych to řekla tak, že kdybych strčila pod lopatky ruce, tak tam nesmí být mezera. Dá se říct, že dítě musí mít aktovku opravdu ,přikurtovanou' na zádech. Ramenní popruhy se poté dají jakkoliv povolovat skrz zimu, skrz oblečení, takže se to pěkně přizpůsobí,“ dodává Lidka Kvardová.

Školní taška prvňáka a páťáka by se měla lišit, a to především prostorově.

„U aktovky prvňáka bych doporučila spíš jednu kapsu, protože děti jsou v první třídě zmatené, nevědí chudáci, kde co mají, takže pro prvňáka je lepší jeden velký prostor. A to zhruba do té třetí třídy stačí. Děti od čtvrté do páté třídy se mění, ty už nechtějí aktovky, ale preferují spíše batohy, kde je více přihrádek a také daleko více prostoru. Starší děti potřebují více učiva, takže je to jiné,“ říká.

CO BY NEMĚLO CHYBĚT ŠKOLÁKOVI V AKTOVCE
- vybavený penál
- obalené sešity a učebnice v uzavíratelných boxech či složkách
- pravítko
- kružítko
- přezůvky 
- svačina, láhev s nápojem
- v případě výuky výtvarné výchovy také voskové pastely, vodové či temperové barvy, ploché či kulaté štětce, zástěra, ubrus na lavici, kelímek na vodu

Martina Riemlová