Původně byly mosty součástí plánů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), ale to je v roce 2010 ze stavby vyřadilo. Vedení města se je proto rozhodlo postavit samo.

„Oba mosty výrazně zkrátí a zjednoduší cesty k rekreační oblasti přehrady Olešná. Přispějí nejen k plynulosti dopravy, ale také k bezpečnosti cyklistů a chodců, kterým se by se jinak přístup k přehradě značně zkomplikoval, protože po frekventovaných čtyřpruzích ani po obchvatu se nebudou moci pohybovat,“ řekl primátor Frýdku-Místku Petr Korč.

Téměř v centru obce Bystřice usmrtil v květnu v noci vlk jednu ovci.
Do centra Bystřice pod Beskydy přišel vlk a zabil ovci. Lidé v obci jsou v šoku!

„Po jednání s ŘSD o termínech a parametrech stavby obchvatu v roce 2017 bylo jasné, že pokud město mosty chce, bude si je muset postavit samo. S předpokládanými náklady 75 milionů korun ovšem městský rozpočet nepočítal. Zastupitelé podmínili obě stavby získáním dotace, což se nám podařilo,“ popsal náměstek primátora Jiří Kajzar a dodal: „Získali jsme 55 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury a financování staveb probíhalo průběžně, takže to pokladnu města nezatížilo. Město samo zaplatilo 18 milionů korun. Oba mosty nakonec včetně DPH přišly na 73 milionů korun.“

Legendární dakarská Tatra 815 6x6
Malý Dakar na Pustevnách. Legendární Tatra Babča se promenádovala u Libušína

Mosty ocení chodci, cyklisté i řidiči

Mosty propojují Frýdek-Místek s Olešnou v místech, kde je přeruší obchvat. První z mostů u mimoúrovňového křížení z D48 směrem k přehradě začne sloužit od neděle 16. května, kdy jej čeká zatěžkávací zkouška. Asi dva měsíce bude služit jako součást objížďky uzavřeného úseku D48 – ulice Příborská.

Druhý z mostů spojil ulici Palkovickou s přehradou Olešná a už slouží v režimu „průjezd stavbou“. Chodci, cyklisté i řidiči po měsících objížděk oba mosty ocení.

„Kromě zkrácení dojezdu cyklistů nebo času pěších procházek k přehradě Olešné tam převedeme i většinu linek MHD směřujících do rekreační oblasti. Automobilové dopravě ve směru na Příbor tak uleví další trasa,“ řekl primátor Petr Korč.Dvě téměř devítikilometrové etapy obchvatu Frýdku-Místku by mělo ŘSD dokončit v příštím roce. Na začátku roku 2022 by měli začít sloužit první etapa, do konce téhož roku pak druhá. Frýdek-Místek se tak dočká obchvatu, který výrazně ulehčí dopravě ve středu města, kterým denně projíždí kolem padesáti tisíc aut.