V moravskoslezské metropoli se utká elita ze všech koutů světa k největší globální atletické akci roku 2018.

Které hvězdy uvidíme na Městském stadionu ve Vítkovicích?

AFRIKA (ŽLUTÁ)

Tisková konference - Kontinentální pohár v atletice 2018 v Ostravě.Nominaci Afriky, jež dostala pro pohár žlutou barvu, určilo především pořadí z kontinentálního šampionátu, jenž začátkem srpna hostilo město Asaba v Nigérii. Páteř týmu tvoří atletky a atleti z JAR, kterých je dvacet, a Nigérie se šestnácti, keňských zástupců je pak devět.
Jednou z opor kontinentu by měla být Caster Semenyaová.

Jihoafričanka by vedle své domény osmistovky měla běžet ještě i poloviční trať, a to nejen individuálně, ale i ve smíšené štafetě. I další běhy by měly být hlavními africkými trumfy, třeba běh na 3000 m steeplechase s Keňany Beatrice Chepkoechovou (čerstvá světová rekordmanka) či Conseslusem Kiprutem (úřadující olympijský i světový šampion).

Tisková konference - Kontinentální pohár v atletice 2018 v Ostravě.

V týmu jsou ale i hvězdní běžci na 800 m Nijel Amos z Botswany a Emmanuel Korir z Keni. Ve sprintech by důležité body mělo dodat Pobřeží slonoviny, jmenovitě Marie Josée Ta Louová (100 a 200 m), či Jižní Afrika, kde máme na mysli Akani Simbineho (100 m). Jeho krajan, dálkař Rushwala Samaai, by měl být esem pro skoky, keňský oštěpař Julius Yego zase pro vrhy.

AMERIKA (ČERVENÁ)

Letos se panamerické hry nekonaly, a tak se nominace červeného týmu odpíchla od sezonních tabulek.

Tři desítky jmen – tak zásadní je příspěvek do sestavy ze Spojených států, kde figurují v naprosté většině z vypsaných disciplín, za nimi početně následuje Jamajka, jejíchž zástupců je jedenáct. S řadou reprezentantů USA se zároveň počítá jako s oporami, však to také jsou olympijští či světoví medailisté nebo vedoucí letošních tabulek. Překážkářky Kendra Harrisonová (100) a Shamier Littleová (400), trojskokan Christian Taylor, koulař Ryan Crouser, dálkař Jeff Henderson, tyčkaři Sam Kendricks a Sandi Morrisová, běžci Paul Chelimo (3000) či Evan Jager (steepl), sprinter Noah Lyles (100), abychom jmenovali některé z nich. Jamajka vysílá na stovku Yohana Blaka, ale třeba i diskaře Fredricka Dacrese.

Tisková konference - Kontinentální pohár v atletice 2018 v Ostravě.

Hvězdy v týmu ale najdeme i z jiných zemí: Bahamy dodávají sprinterku Shaunae Miller -Uibovou, která poběží dvoustovku, Kolumbie zase Caterine Ibargüenovou, již uvidíme nejen v její doméně trojskoku, ale i dálce, a z Britských panenských ostrovů je čtvrtkař překážkář Kyron McMaster. 

EVROPA (MODRÁ)

Tisková konference - Kontinentální pohár v atletice 2018 v Ostravě.Pozvánky do modrého týmu Evropy dostali mistři a vicemistři kontinentálního šampionátu, jenž hostila druhý srpnový týden Berlín. V nominaci je nakonec naprostá většina individuálních šampionů z německé metropole, v 13 ženských a 12 mužských disciplínách. Rozmanitost týmu dokládá skutečnost, že v něm jsou reprezentanti 21 členských federací EAA, tedy téměř poloviny evropských zemí.

Nechybí dva světoví rekordmani, tyčkař Renaud Lavillenie a kladivářka Anita Wlodarczyková. Polka je také jednou z osmi úřadujících mistryň či mistrů světa z Londýna, vedle ní dres Evropy obléknou Dafne Schippersová, která v Londýně vyhrála 200 m a v Ostravě poběží i 100 m, dále výškařka Marija Lasickeneová, tyčkařka Ekaterina Stefanidiová, diskaři Sandra Perkovičová a Andrius Gudžius, sprinter Ramil Gulijev (200 m), čtvrtkař překážkář Karsten Warholm.

Tisková konference - Kontinentální pohár v atletice 2018 v Ostravě.

Z českých atletů si přímou nominaci v Berlíně vybojovala stříbrná oštěpařka z ME Nikola Ogrodníková, díky vyjednaným třem divokým kartám pro pořadatelskou zemi dostanou šanci předvést se při vrcholné akci také koulař Tomáš Staněk, mílařka Simona Vrzalová na 1500 m a další oštěpař Jakub Vadlejch.

V týmu Evropy se představí čtyři Češi:


Pro zvětšení na obrázek klikněte.

ASIE-OCEÁNIE (FIALOVÁ)

Nominace spojeného týmu dvou kontinentů je kombinací výsledků Asijských her v indonéské Jakartě skončených o posledním dnu uzávěrky přihlášek na pohár a tabulkových výkonů. „Fialové“ družstvo je postaveno na hegemonech obou kontinentů, vůbec nejpočetnější zastoupení má podle očekávání Austrálie s 29 atletkami a atlety, následuje Čína s 15 jmény, pak Bahrajn s 9 a po 7 mají Indie s Japonskem.

Tisková konference - Kontinentální pohár v atletice 2018 v Ostravě.

Ve sprintech bude AsieOceánie spoléhat na čínského rychlíka Su Ping-tchiena (100 m), „hladké“ čtvrtkaře Salwu Eid Naserovou z Bahrajnu či Abdelelaha Harouna z Kataru a vůbec největší hvězdou krátkých tratí je jeho krajan Abderrahman Samba – druhý nejrychlejší muž na 400 m překážek historie.

V technických disciplínách najdeme zvučná jména především ve vrzích, v čele s koulařskými šampiony Tomasem Walshem z Nového Zélandu a Kung Li -ťiaoem z Číny, dále jsou tu kontinentální oštěpařští rekordmani Čcheng Čchaooštěpařští z Tchaj-wanu a Liou Chuejchuej opět z Číny plus Neeraj Chopra z Indie, v sestavě je ale také kladivářský olympijský šampion Dilšod Nazarov z Tádžikistánu či někdejší diskařská mistryně světa Dani Stevensová z Austrálie.

Ze skokanů zmiňme zejména kazašskou trojskokanku Olgu Rypakovovou, novozélandskou tyčkařku Elizu McCartneyovou či syrského výškaře Majd Eddina Ghazala.

Nový formát slibuje větší atraktivnost a dramatičnost

Budete fandit na stadionu nebo u televizních obrazovek? Každopádně byste měli znát nový formát Kontinentálního poháru, který přinesl změny v pravidlech i v bodování soutěže. V prosinci 2017 byl schválen nový formát soutěže, který má přinést větší dramatičnost nejen v rámci jednotlivých disciplín, ale i ve vývoji průběžného pořadí.

Má podpořit také zábavnou show pro diváky, kteří budou na stadionu i u televizních obrazovek. Kontinentální pohár je týmová soutěž, ve které startují vždy dva nejlepší závodníci za daný světadíl, a ti podle umístění přinášejí body pro své týmy – Evropu, Afriku, Ameriku a Asii-Oceánii. O vítězném týmu rozhoduje největší počet získaných bodů.

ROLE KAPITÁNŮ

Týmovost podporují nesoutěžní kapitáni jednotlivých kontinentů, kteří mají nejen roli motivační, ale mají také aktivní možnost ovlivnit konečný výsledek svého týmu, a to nejen svými radami v taktice či při povzbuzování svých svěřenců. Kapitáni mají k dispozici dva žolíky na každý soutěžní den, jež je opravňují vsadit si na vítězství svého týmu v jedné mužské a jedné ženské disciplíně.

V případě, že jejich sázka bude úspěšná (jejich favorit vyhraje), získají pro svůj tým dvojnásobek bodů. Role Colina Jacksona (Evropa), Mika Powella (Amerika), Jany Pittmanové (Asie-Oceánie) a Nezhy Bidouanové (Afrika) tak rozhodně není jen symbolická.

ZMĚNY V BODOVÁNÍ DISCIPLÍN

V jednotlivých disciplínách dochází ke změně v bodování tak, aby systém podpořil týmového ducha. Podle umístění závodníků daného kontinentu v jednotlivých disciplínách se určí pořadí kontinentů a následně jsou jim přiděleny body ve formátu 8 – 6 – 4 – 2 za každou disciplínu. Dříve se udělovaly body za umístění každému startujícímu zvlášť.

SYSTÉM HORIZONTÁLNÍCH SKOKŮ, HODŮ A VRHŮ

Ve vrzích, hodech, skoku do dálky a trojskoku bude každý závodník absolvovat tři pokusy. Do čtvrtých pokusů postoupí pouze lepší z každého týmu. Druzí si rozdělí body za páté až osmé místo podle dosažených výkonů.

Ve čtvrtých pokusech pak bude soutěžit vždy nejlepší Evropan proti nejlepšímu závodníkovi z Afriky, Ameriky a Asie-Oceánie. Podle dosažených výkonů ve čtvrtých pokusech následně postoupí dva nejlepší do pokusů pátých, které rozhodnou o celkovém vítězi v dané disciplíně.

DLOUHÉ BĚHY

Běhy na 3000 metrů a 3000 metrů překážek budou mít charakter vyřazovacího závodu. Prvních 1400 metrů poběží všichni atleti, poté při proběhnutí cílem je v každém kole vyřazen ten, který protne cílovou čáru jako poslední.

Poslední kolo tak poběží čtyři závodníci. Body získávají všichni (i dříve vyřazení) závodníci.

SMÍŠENÁ ŠTAFETA

Poslední novinkou je smíšená štafeta na 4x400 metrů. Za tým nastoupí dvě ženy a dva muži z každého kontinentu.
Nasazení čtvrtkařů je věcí taktiky jednotlivých týmů a může být velmi zajímavé, jak členy své štafety na jednotlivé úseky postaví.

ČASOVÝ PLÁN NAJDETE ZDE

ROZHOVOR K TÉMATU

Předseda OV Kontinentálního poháru Libor Varhaník: Ostrava vítá souboj šampionů!

Libor VarhaníkNa podrobnosti jsme se zeptali muže, který stojí za přípravou této významné atletické události – předsedy Českého atletického svazu a zároveň předsedy organizačního výboru Kontinentálního poháru Libora Varhaníka (na snímku).

O akci jakého významu jde?

Kontinentální pohár je největší světová soutěž, kterou může česká atletika uspořádat. Diváci budou mít možnost zhlédnout atletický souboj nejlepších mužů a nejlepších žen ze čtyř kontinentů. Do Ostravy se sjíždějí šampioni Evropy, Afriky, Ameriky a Asie-Oceánie. Jde o týmovou soutěž a půjde o opravdový souboj šampionů.

Lze ji srovnat s halovým mistrovstvím Evropy, které se konalo v Praze a které bylo z mnoha pohledů, i s ohledem na divácký zájem, rekordní?

Není v atletice vyšší soutěž, kterou bychom z pohledu kapacity stadionu či z pohledu finančního mohli uspořádat. Pro mezinárodní atletickou federaci jde o druhou nejvýznamnější soutěž hned po mistrovství světa a dává na ni velký důraz. Jen na prize money rozdělí IAAF přes tři miliony dolarů. Nejlepší atleti a atletky všech světadílů budou bojovat v týmové soutěži, takže Ostrava uvidí to nejlepší, co v atletice lze. Akce se koná pouze jednou za čtyři roky.

Je Ostrava připravena hostit tak velký podnik?

Zcela jistě ano. Ve Vítkovicích je vybudovaný stadion špičkových evropských i světových rozměrů, máme zkušenosti z pořádání významných sportovních atletických akcí. Z organizačního hlediska jsme šli krok po kroku, po mládežnických šampionátech v letech 2007 (do 17 let) a 2011 (do 22 let) přivítá hostitel každoroční Zlaté tretry právě Kontinentální pohár.

Tento atletický svátek má jistě další přidanou hodnotu…

Samozřejmě. Věříme, že takto velká akce na našem území přispěje k další motivaci dětí a rozvoji atletiky v České republice na všech úrovních a podpoří tím růstový trend zájmu o náš sport, který v posledních letech zažíváme. Je to výborná vizitka pro Moravskoslezský kraj i město Ostrava směrem do zahraničí. Do Ostravy se sjedou sportovci ze všech koutů světa, protože atletika je se svými 215 členskými federacemi nejrozšířenějším sportem na zeměkouli.

Specifická je pro tento ročník také role kapitánů.

Přišli jsme s novým konceptem, ve kterém hrají aktivní roli čtyři zahraniční kapitány. Kapitánem Evropy se stal bývalý světový rekordman v běhu na 110 metrů překážek Colin Jackson, americké atlety bude povzbuzovat autor nejdelšího dálkařského výkonu historie Mike Powell. Zbylé dva kontinenty si „rozdělily“ dvě bývalé mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek: výběr Austrálie a Oceánie povede Jana Pittmanová a kapitánkou Afriky je Nezha Bidouaneová. Zahraniční kapitáni se představí zároveň v aktivní roli pro jednotlivé kontinentální týmy.

Ostrava i atletické kluby ale Kontinentálním pohárem žily po celý rok.

Ano, na podzim loňského roku jsme přišli s projektem Ostrava fandí kontinentům. Český atletický svaz společně s Moravskoslezským krajem a městem Ostrava zapojil do této celoroční soutěže 30 ostravských základní škol, 27 středních škol z regionu a více než 120 atletických oddílů a klubů po celé České republice, v souhrnu přes 17 tisíc dětí.

Jaký byl cíl projektu?

Především zapojit děti do pravidelné pohybové aktivity, protože atletika je základem všech sportů. V motivaci jim celý rok pomáhali čeští patroni – Bára Špotáková, Jan Kudlička, Pavel Maslák a Míša Hrubá. Děti se dozvěděly něco o kultuře, zvycích či přímo životě atletů v různých částech světa.

Malé fanoušky uvidíme ale také přímo na stadionu.

Ano. Děti ze středních i základních škol a oddílů byly vylosovány do čtyř kontinentů a na stadionu budou fandit tomu „svému“. Na vítkovickém stadionu tak uvidíme kolem čtyř tisíc dětí v tričkách jednotlivých týmů a s transparenty podporujícími právě ten „jejich“. Věřím, že atmosféra bude bouřlivá a všechny kontinenty budou mít svou podporu.

O víkendu uvidí diváci také inovovaný formát soutěže.

V prosinci 2017 jsme prosadili nový formát soutěže, který má přinést větší dramatičnost nejen v rámci jednotlivých disciplín, ale i ve vývoji průběžného pořadí týmů. Má podpořit také zábavnou show pro diváky, kteří budou na stadionu i u televizních obrazovek. Umocňuje také aktivní roli kapitánů, kteří mají k dispozici dva tak zvané žolíky na každý soutěžní den, jež je opravňují vsadit si na vítězství svého týmu v jedné mužské a jedné ženské disciplíně.