Řada lidí jim neřekne jinak než šmejdi. Většinou chodí ve dvojicích, jsou v oblecích a vypadají víc než věrohodně. Prodejci, chodící od domu k domu, už znepříjemnili život tolika lidem, že se většina obcí začala bránit zákazem. Někteří to však i přesto zkoušejí.

Jednou z obcí, kde je podomní prodej zakázaný, jsou Bolatice. 

„Máme to i napsáno na vstupních cedulích do obce. Občas se stane, že někdo zkouší v obci otravovat lidi doma, ale je to jen sporadické a navíc to občané hned hlásí na obecním úřadě a my voláme Policii České republiky v Kravařích,“ uvedl bolatický starosta Herbert Pavera.

Zákaz podomního prodeje pak platí také ve Štěpánkovicích. „Za poslední rok dva si nejsem vědom, že bychom měli s tímto nařízením problémy,“ nechal se slyšet starosta Štěpánkovic Bernard Halfar.

CEDULE NA VŠECH PŘÍJEZDOVKÁCH

Podobná situace je také v Chuchelné.

„V říjnu 2016 Rada obce Chuchelná vydala a schválila nařízení týkající se zákazu pochůzkového a podomního prodeje. Všechny příjezdové cesty do Chuchelné byly označeny cedulemi, upozorňujícími na tento fakt. Od té doby jsem však několikrát, po telefonickém upozornění občanů, hledal tyto osoby přímo v obci, už ale marně,“ popisuje starosta Chuchelné Rudolf Sněhota a dodává:

„Jednou se mi také stalo, že u mne zazvonila osoba prokazující se průkazem energetické společnosti, nabízející snížení elektrické energie. Jaké bylo její překvapení, že zazvonila přímo na byt starosty. Doufám, že si to bude pamatovat a že se už u nás v Chuchelné neobjeví.“

V Budišově nad Budišovkou, jak redakci potvrdil tamní starosta Patrik Schramm, v současné době připravují vyhlášku. Ta by měla být schválena na nejbližším zastupitelstvu.

„Vnímám, že obzvláště senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou různými prodejci energií a podobně. Často ani nevědí, co podepíšou. Samotná vyhláška tomu však úplně nezabrání a šmejdy, jak jsou nazýváni médii, asi neodradí. Ale pokud to pomůže, tak proč ne. Základem je nepouštět si takové lidí domů a nebavit se s nimi,“ míní starosta.

Podomní prodej pak okomentoval také starosta Šilheřovic Radek Kaňa. „V naší obci není podomní prodej zakázaný, ale jakmile to tady někdo zkouší, tak se snažíme co nejdříve upozornit spoluobčany rozhlasem,“uvedl starosta.

Zákaz zatím nemají ani v Rohově. „Uvažujeme o jeho zavedení. Nezaznamenal jsem v poslední době žádný případ zkoušení, ale pro jistotu zákaz podomního prodeje pravděpodobně zavedeme. Občané jsou v mnoha případech zranitelní,“ zmínil rohovský starosta Daniel Procházka.