O titul nejslavnějšího českého loupežníka se přetahují Václav Babinský, Nikola Šuhaj, Kajínek a Rumcajs. Ve světě je nejproslulejším loupežníkem Hotzenplotz, pojmenovaný podle německého názvu Osoblahy.

Příběhy potrhlého loupežníka Hotzenplotze byly zfilmovány a přeloženy do více než třiceti jazyků včetně korejštiny, čínštiny a japonštiny. Dnes už se k Hotzenplotzovi hrdě hlásí také Osoblaha, která mu loni postavila sochu na náměstí.

Zatímco u nás jsou pohádky s Hotzenplotzem téměř neznámé, ve světě na jeho knížkách a filmech vyrostlo několik generací. Mnozí zahraniční fanoušci Hotzenplotze přijížděli do Osoblahy hledat hrdinu svého dětství.

„Pan spisovatel Preussler v Osoblaze nikdy nebyl. Když psal loupežnickou pohádku a vymýšlel jméno pro hlavní postavu, prostě se mu náhodou vybavilo německé jméno Osoblahy - Hotzenplotz. Rozhodli jsme se na náměstí postavit sochu Hotzenplotze, protože se k našemu slavnému jmenovci hrdě hlásíme,“ řekl přesně před rokem při odhalování sochy starosta Osoblahy Antonín Rous.