Návštěva ostravské zoo se běhěm chladnějších dnů může proměnit v jedno velké dobrodružství. U stánků s občerstvením „stojí" místo řady lidí pávi, kteří nerušeně odpočívají.

Opodál přivírá oči tygr ussurijský, a když nás zpozoruje, podívá se, ale ani jej nenapadne svou pohodlnou polohu změnit, natož vstát.

Zvířata v ostravské zoo v zimě regenerují. Chladnější počasí láká ven i exotická zvířata.

Naprosto klidní jsou i supi, které nevyruší ani hlasitý zvuk vyzvánění mobilního telefonu.

Zvířata v ostravské zoo v zimě regenerují. Chladnější počasí láká ven i exotická zvířata.

I když ostravská zoologická zahrada působí v zimě klidným dojmem, papoušky, slony, levharty i lvy mohou návštěvníci venku vidět. Ani teplomilné druhy se totiž zimy nebojí.

„Zvířata boří představy mnoha lidí o tom, že během zimy nejsou v zoo vidět, protože jsou schovaná někde v teple. Naopak lze spatřit téměř všechny druhy," sdělila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

Výjimku tvoří pouze teplomilná zvířata, jako například lemuři a želvy, kteří nemají vyhřívané ubikace.

Konečně zima!

Ale i mezi nimi se najdou „milovníci" zimy. Tak jako sloni a šimpanzi, kteří si se sněhem hrají a dokonce jej i pojídají. „Některá zvířata vnímají sníh jako zajímavé zpestření nebo jako svou novou hračku. Kdybyste viděli Rashmi, co dělala, když poprvé uviděla sníh," komentovala Šárka Nováková a dodala, že sníh je lákadlem i pro zebry či plameňáky.

Kdo má však z aktuálního počasí největší radost, to jsou severská zvířata. Ta jsou na teploty hluboko pod nulou zvyklá. „Tygr ussurijský, supi, jeleni, pandy, velbloudi, orli a celá řada dalších ptáků snáší zimy bez problémů ve venkovních výbězích a voliérách, aniž by potřebovali vyhřívací ubikace. Chladné počasí je pro ně mnohem příznivější než teploty okolo třicítky," popsala mluvčí ostravské zoo.

Její slova potvrzuje i mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková: „Pižmoni, vlci, levharti a další severská zvířata se konečně cítí dobře. Teploty se pomalu přibližují jejich přirozeným podmínkám. Musím říct, že nejvíce se ze sněhu radují koťata tygrů ussurijských."

Novinku, kterou Zoo Ostrava pro své návštěvníky teprve chystá, je expozice koček Temminckových. Jejich venkovní výběh bude sousedit s výběhem pardálů obláčkových. Prozatím je ale zakrytý bambusovými větvemi. Termín jeho otevření zatím ostravská zoo nezveřejnila.