Jan Kandráč je mezi svými docela známý, třicet let z pětačtyřiceti hraje na saxofon a vede kapelu Gipsy Mercedes Ostrava. „Všech pět nás je naočkovaných,“ okomentoval přístup spoluhráčů. Horší je to podle něj však v okolí, kde se na vakcinaci neumí shodnout ani v rámci jinak tradičně silných a soudržných rodin.

Nechápu fejky, kterým lidé věří

„Pro mne je to už osobní věc. Neočkovaná holka mi leží s lehkým zápalem plic v nemocnici,“ upřesnil hudebník z Přívozu patřící k velkým zastáncům vakcinace. Jeho manželka zrovna u postižené dospělé dcery (jíž je opatrovnicí) měla z vakcinace obavy, což je ostatně nejspíš i důvod jejího současného těžšího průběhu nemoci.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák ukazuje informativní leták k očkování pro seniory
Hejtman Vondrák zveřejnil další seznam covidových pacientů, čísla opět děsí

ON-LINE ke koronaviru ZDE

„V sousedství věří takovým blbostem, až se sám sebe ptám, jak je to možné?“ kroutí hlavou saxofonista. Hoaxy, fejky a dezinformace se v části komunity uchycují dokonce v souvislosti s náboženským přesvědčením. Kandráč podle svých slov coby křesťan, orientující se v bibli, musí podobné „bláboly“ vyvracet.

„Obracejí se na mě lidi, že se očkovat chtějí a rodiny jim brání. Já je v tom podporuji. Ať se nechají, ukazuji jim ověřené zdroje!“ popsal muzikant. Jenž je ostatně právě v karanténě s koronavirem. Je na tom každopádně rozhodně líp, než jistý otec se synem hlásící se k odmítačům vakcíny – už podle něj nejsou mezi námi.

Nemůžu, jsem zrovna pošesté těhotná

Lucie vypadá dost mladě, přesto kolem ní pobíhají tři potomci a dva vykukují z kočárku (z boudy i z košíku pod ní). „Čekám šesté, tak se nejdu očkovat,“ vysvětlila maminka z Vítkovic. O vakcinaci pro děti snad začne uvažovat, až budou starší.

Tisková konference k zahájení Ostravských Vánoc na Prokešově náměstí, 24. listopadu 2021 v Ostravě.
Nepochopené umění v Ostravě? Autorka kontroverzního díla se honoráře vzdala

Podle pracovníků neziskové organizace Vzájemné soužití, snažící se zlepšovat život v této komunitě a její vztahy s majoritou, to není nic neobvyklého. Klepy roznášejí dospělé ženy mezi sebou, stejně jako omladina svými sociálními sítěmi.

Příkladem je situace na ubytovně Ideal Bydlení Ostrava (dříve též Soiva) v Zábřehu, kde ostravský aktivista Sri Kumar Vishwanathan před časem zajistil vakcinaci. Účast údajně slíbil kdekdo. Nakonec si ale injekci nechaly dát jen dvě sestry s dětmi. Bez partnerů.

Ovlivnit své okolí mohou ti s vakcínou

Elena Gorolová se pohybuje ve své komunitě na Ostravsku, kde je třeba. Mimo jiné v rámci sociálně aktivizačního projektu pro rodiny s dětmi Hnízdo. „Postoj k očkování je tu ovlivněn dezinformacemi,“ potvrdila. Sama má po vakcíně, manžel také, leč synové nikoliv – a to dělají v pečovatelské sféře a zdravotnictví.

Tisková konference k zahájení Ostravských Vánoc na Prokešově náměstí, 24. listopadu 2021 v Ostravě.
Ostrava je najednou přede všemi, říká kurátor kritizované vánoční výzdoby

Kumar podle ní dokáže některé lidi motivovat, vajdové (něco jako autority) v tom slovo nemají, v případě očkování neplatí ani názor starších v rodině. „Svobodná volba, bohužel…“ nechala se slyšet Elena Gorolová. S tím, že je víceméně jedno, zda jde o obyvatele Přívozu, Vítkovic, Liščiny či podobně obydlené lokality.

„Ovlivnit snad můžeme svým příkladem něco my, očkovaní,“ dodala terénní pracovnice. I ona totiž často slýchá dezinformace o nákaze a ochraně proti ní, včetně vakcinace.