S odstupem týdne vedení Liberty Ostrava potvrdilo, že většina zaměstnanců nadále zůstává se sto procenty platu doma „na překážkách“, a to minimálně další týden. Tento stav momentálně platí pro zhruba tři tisíce lidí. Hned polovina z nich by se však během pár týdnů mohla vrátit zpátky. Jak toho chce huť dosáhnout?

„Zaměřujeme se na maximální využití výroby na našich válcovacích tratích díky nakoupeným kontislitkům, což povede ke zlepšení naší finanční situace a umožní to v nejbližší době dalším zhruba 1500 zaměstnancům návrat do práce,“ popsala plán huti její mluvčí Kateřina Zajíčková s tím, že polotovary už jsou v Česku a příští týden začne výroba a následně expedice zákazníkovi.

Jan Baloun (uprostřed), vlevo ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel, vpravo ředitel ostravské policie Antonín Řezníček.
Teenageři v Ostravě mají hrdinu. Honza zachránil školáka, lidé jen přihlíželi

Už minulý týden huť zahájila provoz na svařovně trub a vyrábí se i důlní výztuže ze zásob. „Vše jsou to jen polovičatá řešení, ať se rozjede cokoli z druhovýroby, neberu to jako cestu z krize,“ řekl Deníku odborář Petr Slanina, podle něhož žádný z učiněných kroků huti neřeší její primární problém, a to zastavení prvovýroby – tedy vysoké pece a ocelárny. „Vidím tu ale snahu najít dílčí kroky k tomu, aby se v Ostravě zachovala zaměstnanost,“ dodal odborář, podle něhož to nejsou jen triky k matení veřejnosti. „Dělat si takové PR za 300 milionů měsíčně (výdaje na platy lidí, pozn. red.), by byl poměrně drahý špás,“ vysvětlil odborář.

Spor o cenu energií a plynů

Huť přiznává, že byť jen dílčí provoz bez energií z elektrárny Tamehu je velmi složitý, cení si tak spolupráce s Veolií a ČEZ Esco. „V uplynulých pěti letech jsme vedli se společností Tameh Czech četná jednání. Naši partneři však odmítali vyjednávat o úpravě smlouvy, podle které nám účtují o 200 až 300 procent vyšší ceny za energie, než jaké jsou běžné tržní ceny,“ uvedla Zajíčková s tím, že na žádost odborů obou firem se zástupci Liberty a Tamehu 5. března sejdou k dalšímu jednání.

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 20. července 2023, Ostrava.
Chystají se novinky: Dolním Vítkovicím po covidu opět stoupá návštěvnost

„Náš postoj je pořád stejný. Huť musí zaplatit dluhy, kterými nás dostala do insolvence a kriticky ohrožuje naši existenci, až pak se můžeme o něčem bavit,“ řekl mluvčí Tamehu Patrik Schober a popřel, že by Tameh dodával energie až o 300 procent dráž, než je zvykem.

„Téměř osmdesát procent ceny na výrobu jedné megawatthodiny elektřiny tvoří náklady na emisní povolenky a cena uhlí, kterou mimochodem domlouvá sama Liberty Ostrava. Zbytek nákladů pokrývají ostatní paliva, mzdy zaměstnanců, odpisy a další fixní náklady. Pouze jedno procento celkové ceny tvoří zisková marže společnosti Tameh Czech. Správnost a ekonomickou odůvodněnost cenového modelu potvrdila svým odborným stanoviskem poradenská společnosti KPMG,“ popsal Schober. Nákup huti bez elektrárny kritizovaly odbory už před lety.

Vše ke kauze Liberty Ostrava najdete zde.

Energie bez Tamehu? Za rok a půl, věští odbory

I proto nyní Liberty pracuje na aktualizovaném restrukturalizačním plánu, který je založen na předpokladu, že huť zachová prvovýrobu bez dodávek energií od Tamehu. „To počítá s instalací nového zařízení, které bude dodávat horký vzduch a další vstupy potřebné pro vysokou pec. Tomuto řešení se intenzivně věnujeme, jednáme s potenciálními dodavateli zařízení o cenových nabídkách i termínech instalace,“ řekla Kateřina Zajíčková, podle níž bude výsledkem snížení nákladů huti i její uhlíkové stopy.

V Ludgeřovicích vzniká Centrum služeb.
Na rozhraní Ostravska a Opavska vzniká obchodní centrum. Víme, co zde bude

Myšlenka provozovat huť bez energií Tamehu odboráře zaskočila. „Technicky to možné určitě je, nicméně bavíme se o poměrně dlouhém časovém horizontu. Ale sám nedokážu odhadnout, jak dlouho to může trvat,“ řekl Petr Slanina, který tuto možnost zaslechl už v počátcích krize, ale nebral ji vážně. „Pochybuju, že by bylo možné takové zařízení vyrobit a dodat v kratším horizontu než rok, rok a půl,“ dodal odborář, podle něhož tím chce huť ušetřit na předražených dodávkách od Tamehu.

Tam ale s podobnými úvahami nechoďte. „Je to něco tak strašně nereálného, že bych to ani nechtěl komentovat,“ vzkázal mluvčí Tamehu Schober, podle něhož bude záležet nejspíše na budoucím insolvenčním správci Liberty, zda se huť touto cestou skutečně bude chtít vydat. „Námi dodávaná elektrická energie je jiná, než je v síti, a nikdo jiný ji neumí vyrobit. Není to tak, že přepnete tlačítko. Oba provozy jsou tak propojené, že jeden bez druhého nemohou fungovat,“ tvrdí mluvčí Tamehu.

Liberty Ostrava také už v pondělí 26. února podala nabídku na převzetí dodavatele energie Tameh. Snaží se tak zkusit vyřešit krizi obou podniků i tímto způsobem. Tameh v minulosti tuto možnost dementoval.

Sto procent platu? Jen do konce března

Už ve středu 28. února proběhne neveřejné slyšení, kde soud rozhodne, zda bude huť nadále chránit hromadným moratoriem před věřiteli. „Na středečním jednání bychom rádi ujistili soud, že zákonné podmínky preventivní restrukturalizace jsou ze strany Liberty Ostrava stále plněny a zůstáváme solventní. Soudu také předložíme náš aktualizovaný restrukturalizační plán, který podle nás povede k postupnému splacení pohledávek všech věřitelů,“ dodala Kateřina Zajíčková, podle níž může huť restrukturalizaci zahájit i v případě zrušení moratoria, pouze jinou cestou.

S každým dalším týdnem sporů a setrvávání doma jsou ale zaměstnanci nervóznější. „Momentálně máme zajištěno sto procent platu při překážkách na straně zaměstnavatele do konce března. Následně kolektivní smlouva počítá se 70 procenty platu,“ popsal Petr Slanina s tím, že pokud se situace nezmění, budou odbory usilovat o vyjednání sta procent platu i nadále. Výše případného odstupného, která počítá u letitých zaměstnanců až se třináctinásobkem měsíčního platu, vychází z kolektivní smlouvy a platí tři roky.

K TÉMATU 

Krize v Liberty Ostrava v kostce

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh (nyní už zrušeno) a následně před všemi věřiteli, než přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Peníze zatím huť nezaplatila. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od 22. prosince je stále většina zaměstnanců obou společností doma na takzvaných překážkách (Liberty platí sto procent platu, Tameh osmdesát) a prvovýroba stojí. Liberty říká, že restrukturalizaci může zahájit po zahájení dodávek energie od Tamehu, ten zase plánuje zprovoznit elektrárnu po zaplacení dluhu za energie, který vůči němu od podzimu Liberty má. Podle zákulisních informací má o koupi Liberty Ostrava zájem miliardář Jaroslav Strnad prostřednictvím holdingu CE Industries, výslovně to ale nepotvrdil. V polovině února do Česka v tichosti zavítal majitel Liberty Sandžív Gupta, v Praze se sešel s insolvenčním správcem Tamehu a požádal ho o schůzku s představenstvem firmy. Ostravě se vyhnul, odbory jeho přístup odsoudily. Restrukturalizační správce Liberty mezitím navrhl předčasně zrušit ochranné moratorium před věřiteli huti. Krajský soud v Ostravě o tomto návrhu bude jednat na neveřejném slyšení 28. února.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Zaměstnanci Liberty se už dívají po nové práci, přiznal odborář v podcastu

Zdroj: Deník/Kateřina Součková