Cena za vodu je v opavském okrese sice vyšší než v předcházejících letech, stále se však drží pod celorepublikovým průměrem. Tak by se dala popsat situace na Opavsku, co se vodného a stočného týká.

„Pro letošní rok činí cena 81,07 koruny, loni to bylo 78,73, v roce 2016 77,88 koruny a v roce 2015 zaplatili lidé za kubík vody 76,22 koruny. Cena v regionu se však dlouhodobě pohybuje pod celostátním průměrem, v současnosti asi pět korun za kubík,“ mínil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Společnost SmVaK dodává v celém Moravskoslezském kraji vodu více než sedmi stům tisícům zákazníkům, od malých obcí až po velká sídla. Někde se o dodávku vody (vodné) a její odvádění a čištění (stočné) starají jen SmVaK. Jinde tak činí ve spolupráci se samotnými obcemi.

„Například v Hlučíně mají i své vlastní zdroje, a my tak zde částečně dodáváme takzvanou vodu předanou,“ vysvětlil Marek Síbrt.

A vzápětí pokračoval:

„To znamená, že pitnou vodu dopravujeme na předací místa, odkud se pak voda prostřednictvím sítě rozvádí obyvatelům. Může to platit i pro některé malé obce na Opavsku, které mají své vlastní zdroje, provozují si infrastrukturu samy nebo se o ni stará nějaká menší společnost, cenu si pak stanovují jinak.“

Co se již zmíněného Hlučína týká, kde SmVaK spolupracuje s Vodovody a kanalizacemi Hlučín, je pro letošní rok cena za kubík vody 76,98 korun.

Při řešení situace okolo stočného získaly i některé obce na Opavsku a celkově v kraji dotace na výstavby kanalizací či čistíren odpadních vod (ČOV).

„Tyto obce mohly zvolit několik způsobů, jak novou infrastrukturu provozovat. Buď samy vlastními silami nebo vyhlásit soutěž na provozovatele. V řadě měst a obcí tak kanalizační infrastrukturu provozuje naše společnost, jinde někdo jiný. Ceny v těchto lokalitách se kalkulují jinak a jsou lokalitu od lokality odlišné,“ uvedl Marek Síbrt.

Příkladem je například Melč. „Kanalizace v Melči je v majetku obce, takže zdejší obyvatelé platí nižší stočné. Samotnou cenu stočného na nadcházející rok schvaluje vždy zastupitelstvo,“ uvedl starosta Melče Martin Urbanský.

SmVaK mimo jiné provozuje v Moravskoslezském kraji celkem osmašedesát ČOV. Z toho třiadvacet má jiného majitele a jsou provozovány na základě smluvního vztahu.