To je na jedné straně dobrá zpráva, protože naprostá většina jehel byla z výměnného programu, kdy sami uživatelé drog přinášejí stříkačky k odborné likvidaci. Na druhé straně je to důkaz toho, že uživatelů drog ve městě přibylo.
Přímo v orlovských ulicích se loni našlo 186 pohozených stříkaček. Pracovníci tamního K-Centra ale říkají, že 80 procent z nich nejsou typy ani druhy z jejich výměnného programu.

„Nejčastěji se stříkačky nacházejí v centru města, v okolí zejména zadních traktů nákupních center, v prostoru mezi kinem a někdejší tržnicí, poblíž Prioru, dále kolem nákupního centra u autobusového nádraží a obecně pak po sídlišti V. etapa. Jinak se ale samozřejmě jednotlivé kusy nacházejí plošně po celém městě,“ říká zaměstnanec a terénní pracovník K-Centra Martin Duda.

Zároveň dodává, že v roce 2018 bylo nalezených stříkaček více, než v roce předešlém, kdy jich bylo nalezeno 63, což sice zaměstnanci přisuzují krátké pauze ve fungování K-Centra, nicméně právě proto zde panují obavy, jak by to vypadalo, kdyby organizace nefungovala.

Její dlouholeté fungování ve městě si pochvalují i lidé ze Sociálních služeb města Orlové. „Je dobře, že K-Centra a jeho preventivní programy fungují. Právě K-Centrum naučilo uživatele drog této služby využívat, jinak bychom stříkačky a jehly nacházeli pohozené po městě, což samozřejmě nikdo nechce,“ říká Jarmila Berná ze Sociálních služeb města Orlové, pod které K-Centrum spadá.

Prevence a osvěta

Případ nalezené použité injekční stříkačky už nebývá pro obyvatele měst žádným překvapením. Také proto se v Orlové hodně věnují osvětě v této problematice. A začínají už ve školách.

„Děti a školáky si školíme v rámci prevence kriminality, zhruba od páté třídy a výš. Děti nám tím pádem volají, někdy i jejich rodiče, když naleznou nějakou použitou stříkačku. Ty nacházejí po celém městě,“ říká Roman Galia z Městské policie v Orlové.

Použité stříkačky sbírají také v Karviné, loni jich strážníci po městě našli 185. „To je méně než v roce 2017, kdy jsme sesbírali 233 použitých stříkaček,“ uvedl ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej.

Nejčastěji nacházejí strážníci použité jehly v Novém Městě, v oblasti ulice Makarenkova (loni 78), hned poté následují městské části Mizerov a Ráj. „V obou těchto částech se našlo kolem třiceti stříkaček,“ prozradil Bičej a dodal, že nejvíce použitých stříkaček strážníci nalézají na periferii a v parcích. Jedno shromaždiště prý neexistuje, místa se střídají.

Akce jehla

Pozadu nejsou ani v Českém Těšíně a Havířově, kde se strážníci zapojili do celorepublikové Akce Jehla, a infekční odpad sbírali organizovaně a hromadně. „Statistiky si nevedeme, ale jehly sbíráme. „Během jednoho dne jsme našli patnáct kusů. Samozřejmě hledáme během celého roku, ačkoli cíleně neevidujeme,“ řekl ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.

Podle něj není typicky narkomanská žádná část města, protože stříkačky se nalézají různě. „Kontroly děláme především poblíž dětských hřišť a tam, kde se obecně shromažďují děti,“ dodal.