Do Velkého světa techniky má namířeno přes sedmdesát rodin z regionu, některé s dvojčaty, jedna dokonce s trojčaty. Organizátorky Kamilu Juříčkovou a Helenu Valo zájem o první podobné setkání v Moravskoslezském kraji těší. „Denně nám zájemci přibývají. Naše děti procházely v prvních týdnech života velmi těžkou cestou. Naštěstí je na nelehkém startu do života provázeli špičkoví lékaři a sestřičky. Nám rodičům dodávali ve dnech naplněných strachem a úzkostí odvahu. Setkání organizujeme jako formu poděkování za záchranu našich miminek do dlaně,“ vysvětlují organizátorky.

Obě si dobře pamatují, jak po brzkém porodu samy potřebovaly odbornou neonatologickou pomoc i obyčejnou lidskou útěchu. Kamilin syn Daniel přišel na svět ve 34. týdnu, vážil 1,3 kilogramu a měřil 32 centimetrů. Dnes je z něj téměř dospělý mladý muž, na prvním nedonošeneckém setkání ale bude chybět. „Má sedmnáct a studuje v rámci výměnného pobytu střední školu v Coloradu. Věřím, že pro malé Kulíšky a jejich rodiče, kteří jsou teprve na startu, bude i jeho příběh příslibem do budoucna. Dvojčátka Heleny se setkání zúčastní, tak jako se aktivně účastní a jsou platnými členy našeho malého týmu při všech akcích, které pro ostravskou neonatologii pořádáme,“ říká Kamila Juříčková.

Svou zkušenost i vděk se Helenou Valo rozhodly zúročit - obě dlouhodobě fungují jako dobrovolné koordinátorky ostravských poboček neziskového Nedoklubka, které pomáhá rodinám s nedonošenými dětmi. „Věříme, že setkání přinese spoustu energie pro úžasný personál oddělení neonatologie Fakultní nemocnice Ostrava. Pro většinu z nás rodičů to budou velmi dojemné chvíle a pro děti příjemně strávené odpoledne se spoustou kamarádů,“ dodávají.

Děti se mohou těšit na zkoumání interaktivních expozic, fotokoutek či malování na obličej. Dospělí zase na křest Deníku z inkubátoru, jehož autorkou je dětská sestra novorozenecké JIP Fakultní nemocnice Ostrava Veronika Petrášová.

První setkání rodin předčasně narozených dětí se ve Velkém světě techniky Dolní oblasti Vítkovice koná v sobotu 9. listopadu od 15 do 18 hodin. Místo ještě je, přihlášku najdou zájemci na webu či Facebooku neziskové organizace Nedoklubko. Rodiny i neonatologičtí zdravotníci tak společně oslaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad.

Navazovat budou další akce:

18. 11. 2019 - zahájení výstavy fotografií předčasně narozených dětí od Miroslava Pawelky ve výstavních prostorách Krajského úřadu Moravskoslezského kraje

2. 12. 2019 - vernisáž výstavy fotografií předčasně narozených dětí od Miroslava Pawelky na VŠB-TUO

16. 12. 2019 - vánoční předávání dárků pro předčasně narozené děti, jejich rodiče, lékaře a sestřičky - každé miminko, které stráví své první Vánoce na oddělení neonatologie FNO, obdrží body s obrázkem Moje první Vánoce

7. 1. 2020 - zahájení výstavy fotografií předčasně narozených dětí od Miroslava Pawelky - Senát

18. 4. 2020 - Polanský charitativní běh (www.polanskybeh.cz)

Asistenti přepravy v ostravské MHD. Ilustrační foto.
Agresivní černý pasažér půjde na dva roky za mříže