VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Outletové centrum: proč není dálniční napojení

Výstavba outletového centra v Ostravě-Přívoze, kterému se Deník v minulých dnech věnoval, budí mezi motoristy a starosty přilehlých obvodů a obcí rozpaky.

12.12.2017
SDÍLEJ:

Dálniční přivaděč nedaleko Černého potoka v Ostravě-Přívoze.Foto: Deník / Kaboň Lukáš

Po zjištění, že jediné napojení povede výhradně z Hlučínské ulice, mají obavy z velkých dopravních komplikací. Již nyní frekventovaná Hlučínská silnice zažívá v době dopravní špičky kalamitní situace.

Co bude příští rok na podzim po otevření obchodního střediska s desítkami obchodů a s parkovištěm pro osm set vozů, si nikdo netroufá odhadnout. Mnohé v této souvislosti napadne, proč nelze outletové centrum připojit i z nedaleké kruhové křižovatky nad dálnicí D1, což by dopady mohlo zmírnit.

Varianta dálničního připojení byla přitom vyobrazena i ve vizualizaci, na kterou odkazovala nedávná tisková zpráva informující o vydání stavebního povolení. Až na dotaz Deníku mediální zástupce developerské společnosti TK Development, která stavbu připravuje, uvedl, že vizualizace je pouze ilustrativní obrázek.

Z DÁLNICE

Podle zjištění Deníku investor dlouhou dobu usiloval o napojení na dálniční křižovatku. „Původní představa investora obchodního centra byla taková, že by hlavní dopravní připojení tohoto obchodního centra mělo být orientováno přímo na mimoúrovňovou okružní křižovatku dálnice D1 s nově přeloženou silnicí I/56 a současně, že by toto centrum mělo být připojeno i ke stávající ulici Hlučínské pomocí stykové křižovatky,“ potvrdila Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic, které vydalo zamítavé stanovisko.

PODMÍNKY

„Tento základní návrh dopravního řešení byl postupně projednáván se všemi zainteresovanými orgány státní správy a organizacemi,“ dodala Ledvinová s tím, že z jednání postupně vzešel soubor technických požadavků a podmínek.

„Při jejich splnění by bylo možné souhlasit s realizací navrhovaného obchodního centra a s jeho výše popsaným způsobem dočasného dopravního připojení na okružní křižovatku. Následně se však ukázalo, že některé z těchto podmínek není investor navrhovaného obchodního centra schopen splnit,“ doplnila Ledvinová, podle které investor obchodního centra přistoupil k částečné redukci svého záměru a úpravě systému dopravní obsluhy.

„Ten počítá pouze s dopravním připojením celého obchodního centra na ulici Hlučínskou s tím, že celý problematický úsek ulice Hlučínské má projít rozsáhlými úpravami,“ vysvětlila Ledvinová.

OBCHVAT

Ředitelství silnic a dálnic tedy uhájilo své původní stanovisko, podle kterého by napojení outletového centra na dálniční křižovatku způsobilo v budoucnu problémy.

„Jednou z výrazných překážek tohoto připojení byla i skutečnost, že jeho realizací by došlo k obsazení paprsku okružní křižovatky, který byl vždy předurčen pro výhledové pokračování trasy přeložky silnice I/56 směrem na Hlučín. Takovéto připojení by bylo v zásadním rozporu s koncepčním řešením plánovaného vyvedení dopravy ze současných průtahů Petřkovic, Ludgeřovic a Hlučína do trasy jejich obchvatu,“ řekla Ledvinová a dodala:

„Uvedená mimoúrovňová okružní křižovatka navíc svým technickým řešením bez nutnosti vyvolané zásadní přestavby neumožňuje doplnění dalšího, v pořadí již šestého paprsku určeného pro možnost samostatného připojení předmětného obchodního centra,“ uzavřela Ledvinová.

Autor: Jaroslav Perdoch

12.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ujet od nehody? Dostaneme vás! vzkazuje moravskoslezská policie zbabělým řidičům

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, tak se jmenuje nový film Filipa Renče, ve kterém ztvárnila hlavní roli herečka Klára Issová. Film osobně představila v kině Orion v Hradci nad Moravicí.

Klára Issová představila v Hradci nad Moravicí film o zoufalých ženách

Hygienici: Chřipek i respiračních chorob přibývá

Počet případů akutních respiračních infekcí (ARI) v Moravskoslezském kraji pozvolna narůstá a s tím souvisí i počet osob ošetřených pro akutní respirační infekci na lékařských pohotovostních službách.

V Holasovicích vyroste hráz

Na pravém břehu řeky Opavy postaví Povodí Odry ochrannou hráz v povodí horní Opavy v délce 1497 metrů.

Tři schůzky s vážnou hudbou

/POZVÁNKA/ Kulturní středisko KUPE nabídne v závěru týdne zájemcům tři koncerty českých i světových skladatelů.

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Bohuslavice a ZŠ Píšť

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>