Podobný scénář se může zejména za krásného počasí opakovat ještě celé září a říjen. Právě po tuto dobu bude bezmála šedesát turistických míst v kraji zdarma a provozovatelům uhradí vstupné za návštěvníky kraj na základě loňských čísel a přihodí i něco navrch.

Že se neplatí, bylo o víkendu poznat například na „moravském Václaváku“ – tedy Pustevnách. Od 16. ledna 2019, kdy se slavnostně otevřela Stezka Valaška, tímto směrem na Pustevnách nikdy nevyrazilo v jeden den více lidí než právě dnes. Její spolumajitel Zdeněk Kořistka už v 11 hodin dopoledne zcela přesvědčeně hovořil o novém rekordu.

„Jen za první hodinu k nám přišlo osm set lidí! Netuším, na jaká čísla se dostaneme. Odhaduju pět tisíc, ale možná, že to bude ještě více,“ tipoval Kořistka, podle něhož vstupné zdarma na lidi jednoznačně zabralo

Fronty jako daň!

A rekord se nakonec skutečně konal, Kořistka se navíc ukázal jako prorok. Dosud přišlo v jeden den na Stezku Valašku nejvíce 3405 lidí, v sobotu to však bylo rovných 5020. „Sám nevím jestli to bylo jen bezplatným vstupem a hezkým počasím nebo i přítomností Milana Baroše, každopádně už v pátek přišly tři tisíce lidí, což je stejný počet lidí jako o víkendu za pěkného počasí,“ těšilo Kořistku.

Návštěvníci však na vrcholu Valašky museli „zaplatit“ daň za bezplatný vstup v podobě mnohdy až třičtvrtěhodinového čekání na možnost vstoupit či vyfotit se na prosklené vyhlídce, hlavním lákadle celé stezky.

A narváno bylo i jinde, například z ostravské zoo posílali lidé na sociální sítě varovnou zprávu o údajné frontě až šesti set lidí čekajících u vstupu už v dopoledních hodinách…