„Dělám to pro svého šestiletého syna Iana, který žije s autismem. Doma v Polsku jsem se snažil získat od krajanů jedno procento z daní na jeho léčení,“ vysvětloval poutník živící se jako editor v tamní státní televizi. Za sebou už má také loňskou pouť z Katovic do Gdaňska. Celkem 515 kilometrů k moři šel třináct dní, pro dítě vybral třiačtyřicet tisíc złotých.

„Za hranicemi začínám od nuly, tam mě nikdo nezná,“ pokračoval Wróbel, jenž vyšel předevčírem z domovských Mysłowic a přespal po pětačtyřiceti kilometrech ve městě Żory. Odtud vyrazil na jih do Ostravy, jež se po dalších přibližně padesáti kilometrech stala jeho druhým cílem i místem noclehu. Dnes má v plánu dorazit do Jičína toho Starého , Nový byl blízko…

„Denně mám v plánu ujít v průměru pětačtyřicet kilometrů. Nejsem však žádný ultramaratonec a s nemocným dítětem jsem toho příliš mnoho nemohl natrénovat, ale cítím se v lepší kondici nežli vloni,“ nechal se slyšet při bloudění bohumínskými ulicemi, kde ho potrápila GPS navigace. Tehdy neměl zajištěno přespání, s logistikou mu pomohl bratr Łukasz žijící trvale v Česku.

„Rozhodl jsem se zdvojnásobit vzdálenost. Původně jsem chtěl do Říma, ale půldruhého tisíce kilometrů bylo už moc daleko,“ podotkl chodec, který by se měl v tuzemsku pohybovat na trase Starý Jičín Holešov Ostrožská Nová Ves Moravská Nová Ves. Následovat bude Rakousko, Slovinsko (nechce překonávat Alpy, proto je raději obejde oklikou), Itálie a San Marino.

„Po cestě budu informovat o autismu a shánět podporu na Ianovu léčbu. Procento z daní smí upsat pouze Poláci, ale ostatní mohou přispět finančními dary,“ upřesnil Wróbel zaznamenávající pouť na facebooku (515km dla Iana). Nahrál rovněž dokonce svou hymnu písničku, jež je za poplatek ke stažení na webu. Celkových 1088 kilometrů chce ujít za pětadvacet dní!