Absurdní, likvidační, neúnosné. I tak označují někteří vlekaři a majitelé skiareálů napříč celou Českou republikou připravovanou novelu vodního zákona z „dílny“ ministerstva zemědělství.

Ta má podle něj řešit problematiku kolem sucha. Za odběr povrchové vody už nyní platí všichni, jejichž spotřeba je vyšší než šest tisíc kubíků za rok.

Právě lyžařské areály mají výjimku. Chystaná změna se nelíbí ani vlekařům v opavském a bruntálském okrese.

Jedním z mála skiareálů na Opavsku, kterých by se kvůli množství sněžných děl a umělému zasněžování poplatky dotýkaly, je Ski areál Vaňkův kopec, nacházející se v části Horní Lhoty Zátiší, na rozhraní opavského a ostravského okresu.

„Mně to přijde jako hloupost. Je to absurdní. Dneska se dávají dotace na zadržování vody, třeba na výstavbu různých rybníků, nádrží a podobně. A když to děláme my, tak bychom za to ještě měli platit. My tu vodu odebereme, neukradneme ji. Jen ji přetvoříme ze skupenství kapalného na pevné. Pak když pomalu sníh odtává, jde to zase zpátky do přírody,“ mínil vedoucí skiareálu Václav Kurka.

Za sezonu spotřebují na „Vaňkáči“ v průměru dvacet až pětadvacet tisíc kubíků vody. Tu mají umístěnou ve speciálních nádržích, které se začínají napouštět už v létě.

„Vodu odebíráme z malého potůčku, který se nachází přímo pod svahem. Voda v něm není dvakrát nejčistší, nežijí v ní třeba živočichové. Ukládáme ji do nádrží, jejichž napouštění trvá tři až čtyři měsíce. A to tak, aby bylo napuštěno a mohlo se začít zasněžovat v listopadu, to znamená, že proces začne už během léta. Stát podle mě řeší úplně prkotiny,“ líčil Václav Kurka.

Jak by se poplatky za odběr povrchové vody promítly do provozu areálu, si zatím netroufá odhadovat. Někde už například provozovatelé avizovali, že dojde ke zdražení skipasů, některé vleky prý dokonce budou muset úplně zavřít.

„Bude záležet na tom, jak nakonec bude novela postavena. Čistě teoreticky kdyby třeba úplně zakázali odběr vody, znamenalo by to pro nás pochopitelně úplné zničení,“ uvažoval. BEZ UMĚLÉHO SNĚHU SE LYŽOVAT NEDÁ!

Pro lyžaře z Krnova, ale i chalupáře z Ostravy a Opavy, kteří jezdí na víkendy na Krnovsko a Osoblažsko, je nejbližším lyžařským areálem Vraclávek. Svah se zasněžoval v prosinci, vlekaři předpokládají, že vlek bude v provozu do poloviny března. Zdroj vody je hned pod kopcem.

„O zavádění poplatků jsem slyšel v televizi. Neumím si představit, jak by to chtěli měřit. Kam se umístí měřiče? Zásah do technologie přece není možný, to bychom přišli o záruku. Zasněžuje se všude, i v Alpách, bez umělého sněhu není sezona. To stát už vážně neví, kde brát peníze? My vodu přemístíme z řeky na svah, na jaře steče zpátky, nic neubyde,“ podělil se o svůj názor na problém zkušený vlekař z Vraclávku Václav Brožek.

Vyjádření samotného Ministerstva zemědělství, v jaké fázi aktuálně připravovaná novela zákona je a co konkrétně by tedy pro skiareály představovala, se nám do uzávěrky tohoto vydání nepodařilo získat.