Loni v polovině října restaurace vyhlásila akci „zachraňte pivo“, aby se dočepovaly naražené bečky, a pak dobrovolně zavřela. Nemělo smysl dál vyčkávat v nejistotě, až plošné uzavření hospod nařídí ministerstvo. Personál se rozloučil se štamgasty „Naschledanou v lepších časech“.

A zdá se, že lepší časy konečně nastávají. Hosté Třináctky na své oblíbené lavice a židle na zahrádce znovu usedli v pondělí 17. května. Přestože v pondělí ve Slezských Rudolticích pršelo tak, až čerstvě pokosená tráva v příkopě ucpala propustky, na zahrádce Třináctky bylo příjemné posezení.

Majitelé restaurace totiž využili lockdownu k zastřešení. Aby hosté na své oblíbené zahrádce mohli seděli na čerstvém vzduchu za deště. Předchozí provozovatelé restaurace v sousedství Společenského domu a Obecního úřadu Slezské Rudoltice se neodvážil nabízet něco nad rámec klasiky „pivo, limo, utopenci“. Přesto se loni našel odvážný investor, který vesnickou hospodu přebudoval na moderní restauraci.

Asi to byl dobrý nápad, ale přišel v nesprávném čase. Restaurace Třináctka otevřela loni o prázdninách, kdy si nikdo nemohl být jistý, zda sezonu přeruší zhoršená pandemická situace. Nejistou sezonu zažívala Třináctka, provozovatelé rudoltického zámku i parních vlaků na Osoblažce.

Přesto byla loňská turistické sezona dostatečně dlouhá, aby si Třináctka vybudovala pověst příjemného rodinného podniku, kde je dobré jídlo a pití za přiměřené ceny, dostatek parkovacích míst a bezplatné připojení k Wi-Fi. Pro děti houpačky a zmrzlina, pro sportovní fanoušky velkoplošná obrazovka, pro řidiče a cyklisty čepovaný birel, pro dámy alžírská káva nebo pohár. Polské sousedy, kteří milují český smažák, vítala polská vlajka.

Žízeň zde hasili kombajnéři po šichtě i fotbalisti po tréninku. Sousedé rádi zašli posedět „na jedno“. Všichni věří, že letos už nás pandemie nezaskočí nepřipravené.