Finta je celkem jednoduchá.
Nepoctivci se s oběťmi seznámí na sociálních sítích. Pachateli jsou muži, kteří si vybírají zejména dívky. Dokážou si získat jejich důvěru a poté z nich pod záminkou vymyšlené soutěže vylákají telefonní čísla. Přes ně si pak nechají zasílat peníze na konta u sázkové kanceláře. Ta k potvrzení převodu zašle na uvedené číslo autorizační kód. Podvodník znovu kontaktuje oběť, a když se od ní dozví kód, transakci dokončí. To se může i několikrát opakovat.
Nepoctivci jsou ale velmi obezřetní. Na konta u sázkové kanceláře posílají jen částky v řádech stokorun. Napálení lidé často vůbec netuší, že přišli o peníze. Jejich účty, ve kterých se stokorunové položky snadno ztratí, vesměs platí rodiče.
Ostravští policisté vyšetřovali a vyšetřují hned několik takových činů.
Napálená dívka
Jednou z posledních obětí je šestnáctiletá dívka z Ostravska, z jejíhož telefonního účtu postupně zmizelo více než osmnáct tisíc korun. Podle mluvčí ostravské policie Gabriely Holčákové pachatel do posledních detailů použil výše zmíněný způsob.
„Způsob spáchání je totožný – prvotní kontakt přes sociální síť, sdělení mobilního telefonního čísla, záminka, zjištění unikátního kódu a následné čerpání finančních částek," řekla Holčáková s tím, že bez vědomí dívky zmizelo šestadvacetkrát po sedmi stech korun. Celkem šlo o částku 18 200 korun.
„Otec dívky se dozvěděl o tom, že se stali obětí podvodu až poté, co jej kontaktoval komisař," dodala Holčáková. Kriminalisté nyní zjišťují, zda podvedených není více, což by škodu mohlo podstatně zvýšit. Odhalit pachatele by nemuselo být až tak obtížné. K tomu je však nezbytné získat důvěrné informace od provozovatele sociální sítě a také dané sázkové kanceláře. „Vzhledem ke specifiku věci kriminalisté dosud nemají k dispozici všechny vyžádané informace," uvedla bez bližších podrobností Holčáková.
Vykutálení mladíci
Shodou okolností ostravští kriminalisté před časem dopadli tři mladíky, kteří si naprosto stejným způsobem přišli k několika desítkám tisíc korun.
V bezmála dvou stech případech získali nebo chtěli získat peníze od lidí, s nimiž se seznámili na sociálních sítích. Vybírali si především dívky. Když získali jejich důvěru, vyrukovali s historkou o soutěži a autorizačních kódech. Úspěšní byli téměř osmdesátkrát. Jejich zisk činil téměř padesát tisíc korun. Vyšetřování komplikovala skutečnost, že oběti pocházely prakticky z celé republiky.
K tématu: I takto se dají z lidí vylákat peníze
Podvody s autorizačními kódy mají několik podob. O jedné z nich Deník nedávno informoval. Na mobilní telefon nic netušícího člověka přijde nevyžádaný autorizační kód. Vzápětí zavolá neznámý člověk, který se omluví s tím, že tento kód patří jemu. Vše označí za politováníhodný omyl a současně požádá o sdělení kódu. Vystupuje velmi slušně a důvěryhodně, takže se mu kód někdy podaří získat. Ve skutečnosti ale z telefonu dotyčného člověka poslal peníze na konto u sázkové kanceláře. Majitel telefonu pak obdrží textovou zprávu s autorizačním kódem potřebným k dokončení transakce. A pokud jej podvodníkovi sdělí, z účtu u jeho mobilního operátora jsou převedeny peníze. A přesně tohle se již stalo několika lidem z Ostravska a okolí. I tyto případy již šetří policie.
Buďte obezřetní!
Policisté i zástupci mobilních operátorů všem doporučují, aby na sociálních sítích nikomu nesdělovali žádné identifikační údaje. To platí i pro náhodné telefonické kontakty. Podle expertů je nutné si uvědomit, že unikátní transakční kód zaslaný na mobilní telefon je důvěrná informace a klíč k provedení platby. Situaci lze částečně přirovnat k zaslání kódu při platebních transakcích prováděných na bankovních účtech.
Reklamace bez šance
Pokud již k podvodu dojde, oběti nezbývá nic jiného než doufat, že policisté nepoctivce vypátrají a soud mu kromě trestu nařídí uhradit vzniklou škodu. Reklamace u mobilního operátora totiž nemá šanci na úspěch. Pokud totiž zákazník sám poskytl jednorázový kód, nejde o chybu operátora, a není tedy důvod ke kompenzaci z jeho strany.