Polsko se této role zhostí podruhé v historii, poprvé to bylo v roce 2014. Spolu se Švédskem se Polsko stane druhou zemí, která se zhostí role speciálního partnerského státu (SPN) podruhé. Potvrzuje to nejen výborné česko-polské vztahy, ale i intenzivní spolupráci obou zemí v bezpečnostní oblasti jak v rámci Severoatlantické aliance, tak i bilaterálně.

„Jsem velice rád, že pan prezident Duda souhlasil s tím, že na nadcházejících Dnech NATO, které jsou největší akcí tohoto druhu v naší části Evropy, bude Polsko speciálním partnerským státem. Je to také výrazem toho, jak Polsko přistupuje nejen k bilaterálním vztahům, ale i ke svému členství v NATO,“ uvedl prezident Pavel.

Strážníci v Ostravě se zaměří na kontrolu sdílených jízdních kol.
První chycený „ptáček“. Strážníci se znovu zaměřují na kontrolu sdílených kol

„Zatímco v roce 2014 Polsko tehdy takříkajíc prošlapávalo cestu, nyní už je tento koncept prověřený a Polsko se chystá jeho možností využít do plna,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti každoročně pořádá. Letos se uskuteční o víkendu 16. a 17. září. Vstup je zdarma.

Jde o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější techniky české armády a spojenců také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Pravidelně akci přes navštíví přes 100 tisíc lidí.

Dny NATO v Mošnově.
Dny NATO navštívilo za víkend bezmála čtvrt milionu lidí

Pavlačík upozornil, že Polsko platí za jeden z nejlépe vojensky vybavených států v Evropě a diváci tak mohou očekávat přehlídku unikátní techniky, včetně mnoha premiér.

„Návštěvníci akce se mohou těšit na atraktivní letecké ukázky i rozsáhlou prezentaci pozemních či speciálních sil. Podrobnosti budeme tradičně odhalovat postupně,“ dodal.

Koncept speciálního partnerského státu umožňuje jedinečnou prezentaci vybrané země, jež na akci může v mimořádném rozsahu představit své ozbrojené síly, bezpečnostní složky, ale rovněž i produkty firem působících v obranném a bezpečnostním průmyslu.

Na mošnovském letišti Leoše Janáčka přistály legendární americké letouny – strategický bombardér B52-H Stratofortress a nadzvukový bombardér B-1B Lancer – které budou hlavním lákadlem víkendových Dnů NATO.
Americké bombardéry přistály v Mošnově. Podívejte se na ně

A role se rovněž promítá do větší účasti významných hostů z dané země na akci. Může se jednat o politiky, vrchní představitele zúčastněných jednotek a složek, bezpečnostní odborníky i zástupce komerčních společností. Polsko pravidelně na Dnech NATO představuje letouny vzdušných sil i těžkou bojovou techniku.

„Sdílíme jak pohled na bezpečnostní problémy, tak i potenciál měnit věci k lepšímu. Jen nesmíme pasivně čekat, až rozhodnou větší země, ale chopit se iniciativy,“ uvedl Petr Pavel.