V polské pohraniční obci Pilszcz, která leží pár kilometrů od Opavy, hlídají v roli pohraničníků vojáci 10. logistické brigády z Opole. Do služby na hranicích chodí ozbrojeni a s ostrými náboji.

Poská média citují mluvčího jednotky kapitána Piotra Płuciennika, podle kterého střelba v pohraničí byla reakcí na čin německého občana trvale žijícího v České republice. Ten se rozhodl překročit hranice na území Polska nelegálním způsobem.

„Z české strany přijelo ke stanovišti osobní auto, ze kterého vystoupil muž. Nevěnoval pozornost pokynům vojákům a pokusil se několikrát vstoupit do naší země. Když ústní pokyny nefungovaly a muž odmítal respektovat rozkazy vojáků, padly dva varovné výstřely. Poté, co byl muž zatčen, byl předán pohraniční stráži," uvedl Płuciennik pro polská média.

Podle všeho se jedná už o druhý incident v této části státní hranice, kterou v posledních dnech střeží ozbrojení vojáci z Opole. Před několika dny zde zadrželi tři české občany, kteří hranici do Polska překročili nevědomky. V tomto případě uznali svůj omyl, a jejich případ byl vyřešen ústním upozorněním na zákaz překračovat uzavřené hranice - více zde.