Pravidelný časový posun připadá každoročně na poslední březnovou neděli. V 1:59:59 se jako lusknutím prstů ze dvou hodin stanou tři. Pro někoho tolik očekávaná změna kvůli prodloužení dne, pro jiné obtíž, která může přinést zmatek a některým únavu.

Letní čas se u nás mění nepřetržitě od roku 1979, ale několik takových pokusů s kratší dobou trvání bylo už dřív. Systémová změna času vznikla za účelem prodloužení dne, ale zejména kvůli úspoře elektřiny. Platí to ale stále? Letní čas je poměrně sporné téma a řada odborníků jeho někdejší účel považuje za přežitý.

„Nepozorujeme, že by změna času přinášela úsporu elektřiny,“ nepřímo potvrzuje přežitek časového posunu Jana Dronská, mediální zástupce společnosti Veolia Energie ČR. „Změna času ovšem působí na zaměstnance, což je ale individuální záležitost a každý se s tím vyrovnává jinak. V těchto dnech na ně apelujeme, aby dbali na bezpečnost práce, byli vnímavější a ohleduplnější,“ dodává za Veolii Dronská.

JEDEN ČAS JE LEPŠÍ

Také zdraví, jak vyplývá výše, je dalším důvodem neobliby časové změny. Skokově najednou spíme o hodinu méně, což se zejména u dětí doporučuje průběžně roztáhnout do několika dní. Svého času vznikly i statistiky, třeba o vzrůstajících nehodách.

Má ale tato změna opravdu neblahý vliv na naše fungování, jak se někdy říká? „U našich lékařů převládá názor, že vliv změny času na lidský organismus je spíše přeceňovaný,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný. Dodává však, že podle psychiatrů je skupina lidí, která je na tyto změny citlivější a změna času u nich může jisté problémy vyvolávat.

„Všichni se ale shodneme na jednom, a sice že změna času je jich asi neodůvodněná a pokud by zůstal pouze jeden čas, bylo by to lepší,“ říká, už z nelékařského hlediska, Oborný. A jak to máte vy?

Víte, že…?
…poprvé byl letní čas zaveden v Německu a Rakousku-Uhersku už v roce 1916?
…letní čas platí v zemích mírného pásma, kde jsou mezi délkami dne v létě a v zimě největší rozdíly?
…letní čas využívá většina evropských zemí (proto také označení středoevropský letní čas – SELČ) a přechod nastává současně ve všech časových pásmech?
…označení zimní čas oficiálně neexistuje a pracovně se tento pojem používá při změně z letního času na standardní pásmový čas, v našem případě tedy středoevropský čas (SEČ)?

Tato fotografie koluje po sociálních sítích.
Policisty pózující s omilostněným vrahem prošetřuje odbor vnitřní kontroly