VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvolební speciál Václava Moravce očima redaktora Deníku a politoložky

Ostrava /DENÍK ZAUJALO/ - Předvolební speciál, který se natáčel koncem pracovního týdne ve studiu České televize v Radvanicích, přivítal šestici lídrů největších politických stran v kraji. Deník se pořadu zúčastnil a sledoval, jaká byla atmosféra a jak se diskutéři vyjadřovali a argumentovali.

7.10.2012 16
SDÍLEJ:

Předvolební speciál, který se natáčel koncem týdne ve studiu České televize v Radvanicích, přivítal šestici lídrů největších politických stran v kraji. Foto: Deník/Miroslav Kucej

Je krátce před 21. hodinou. Téměř všichni diváci už spořádaně sedí na svých místech. Moderátor předvolebního speciálu Václav Moravec vysvětluje šestici kandidátů na hejtmana pravidla diskuse, dává několik cvičných otázek, aby byla vyzkoušena hlasitost mikrofonů, a technici testují spojení s pražským studiem České televize. Maskérka moderátora šestici diskutérů ještě narychlo přepudruje a odpočítávají se poslední sekundy do zahájení přímého přenosu. Začínáme.

Uvolněná atmosféra

Novinkou letošního předvolebního speciálu je představení kandidátů blízkou osobou. Na velkoplošné obrazovce se na samém začátku pořadu dozvídáme podrobnosti o Josefu Babkovi (KSČM), Lianě Janáčkové (Nezávislí), Pavolu Lukšovi (TOP 09), Miroslavu Novákovi (ČSSD), Vítu Slováčkovi (KDU-ČSL) a Davidu Sventkovi (ODS). Za několik momentů už se rozbíhá samotná diskuse o nezaměstnanosti, životním prostředí, kriminalitě a energetice v kraji.

Byl jsem mile překvapen vystupováním kandidátů. Čekal jsem očividnou rivalitu, slovní přestřelky a časté neshody. Nic z toho se nestalo. Pravda, ostatní sice párkrát nesouhlasili s Lianou Janáčkovou, která je v současnosti starostkou Mariánských Hor a Hulvák, ale jinak se na mnoha věcech shodli a často na jednotlivé názory opozice navazovali.

 Předvolební speciál, který se natáčel koncem týdne ve studiu České televize v Radvanicích, přivítal šestici lídrů největších politických stran v kraji.

Totéž platilo i pro publikum. Žádné pískání, nesouhlasné kroucení hlavou nebo posměšky. Smích sice sálem párkrát zazněl, hlavně když Vít Slováček začal proslov svojí oblíbenou větou „U nás v Českém Těšíně". Lehká kritika ze strany publika se nevyhnula ani Miroslavu Novákovi.

Pochybovačnými úšklebky jej na začátku pořadu častovala hlavně trojice pánů v oblecích s nápadnou modrou kravatou v levé části publika.

Špatný obraz kraje

Po zhruba půlhodině jsem začínal mít pocit, že obraz Moravskoslezského kraje, který pořad vykresloval, není vůbec přívětivý. Dramatické záběry z období zimní inverze, grafy, ve kterých jsme vedli největším nárůstem kriminality, věčná otázka sociálně vyloučených lokalit a poznámka Václava Moravce o černé skvrně na mapě republiky mě nutily jen zamračeně sedět s nesouhlasem.

 Předvolební speciál, který se natáčel koncem týdne ve studiu České televize v Radvanicích, přivítal šestici lídrů největších politických stran v kraji.

Naštěstí političtí lídři ukázali, že se za náš kraj hodlají bít, a faktickými daty a statistikami ukazovali, že nejvýchodnější kout republiky je přívětivé místo nejen pro život, ale i podnikání.

Trochu nešťastně byly vybrány otázky z publika, které se týkaly ovzduší. Často se opakovaly, takže i diváci zaslechli opakující se odpovědi a kvůli tomu nevyšel čas na další důležité oblasti, jako například zdravotnictví nebo doprava.

Jako v každé diskusi i tady záleželo na verbálním i nonverbálním vyjadřování, konkrétních odpovědích a celkové prezentaci kandidátů. Ostatní lídry celkem s přehledem převálcoval Miroslav Novák, který do studia přišel perfektně připraven a jako jediný oslovoval i diváky u televizních obrazovek. Slova lídra ČSSD nezastavil ani Václav Moravec, který se jeho dlouhé proslovy snažil několikrát zastavit. Sympatické bylo také vyjádření kandidáta za KSČM Josefa Babky, který do televize hrdě prohlásil, že je sice původem Pražák, ale za Ostravu se hodlá a bude bít. Jako jediný z diskutérů si během hodinu a půl dlouhého pořadu dělal zápisky a poznámky.

Předvolební speciál České televize skončil krátce po 22.30 hodině. Kandidáti před zraky diváků podepsali předvolební sliby a pohotový moderátor Václav Moravec se z ostravského studia v Radvanicích rozloučil. Ač někteří kandidáti působili lépe připraveni a někteří méně, dá se tvrdit, že v celorepublikově sledované debatě si nikdo z nich neutrhl ostudu, a že i náš region působil lépe, než se někdy lidem z jiných částí republiky zdá.

Debata očima politoložky Jiřiny Pavlíkové

 Předvolební speciál, který se natáčel koncem týdne ve studiu České televize v Radvanicích, přivítal šestici lídrů největších politických stran v kraji.

Ani v jednom případě se nejedná o politicky nezkušené nováčky čtyři z nich (Miroslav Novák, Josef Babka, Vít Slováček, Pavol Lukša) zasedají v současném krajském zastupitelstvu, další dva se v politickém prostředí rovněž pohybují delší dobu Liana Janáčková řadu let působí jako starostka jednoho z ostravských obvodů, má za sebou i jedno senátorské volební období, David Sventek je ředitelem Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, která má na starosti přerozdělování krajských dotací.

Závěrečné „sliby" odpovídají jejich současnému postavení i zkušenostem. Pánové se předvedli více v duchu pověstného výroku „co vám já slíbím, nikdo nemůže splnit" (udělám to, zajistím ono, prosadím tohle …). Nejvíce se v závěrečném slibu držela reality i zkušeností Liana Janáčková. Její slova, že „každý může slibovat jen za sebe", vypovídají o zkušenosti i zodpovědnosti.

Zkušený politický matador ví, že prosazovat může jen to, k čemu najde širší shodu, podporu ve své straně i v koalici; může jen přesvědčovat, vysvětlovat. Výsledek předem slíbit nelze těžko už teď tvrdit, kolik milionů získám v dotacích, jak prosadím „vyčištění" ovzduší, kolik nových pracovních míst zajistím.

VIZITKA JIŘINY PAVLÍKOVÉ 

Politoložka PhDr. Jiřina Pavlíková je absolventkou Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Působila jako samostatná pracovnice Památkového ústavu v Ostravě, v letech 1990 až 1996 byla poslankyní Parlamentu České republiky. Na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity působila jako odborná asistentka v oboru politologie, dějin umění a péče o kulturní dědictví. V současné době pracuje v Muzeu Těšínska.

KANDIDÁTI Z POHLEDU DENÍKU (D) A POLITOLOŽKY (P)

MIROSLAV NOVÁK

D: Profesionálně připravený, sypal fakta z rukávu. Chybělo už jenom, aby řekl, že se o víkendu montuje v Jablunkově ekologický kotel u pana Mačeřonky a že ho dělá firma Šamánek. Největší překvapení debaty, byl výborný.

P: Zkušený zástupce hejtmana, regionální politik, který se na debatu velmi dobře připravil, výborně argumentoval, bylo vidět, že za sebou cítí podporu silné politické strany. Umí mediálně vystupovat, doslova si užíval prostředí televizních kamer.

JOSEF BABKA

D: Zkušený právník je brilantní řečník a v závěru pořadu bavil sál, diváky u obrazovek a Václava Moravce. Věděl v každém momentě, o čem mluví a ke komu hovoří.

P: Je možné o něm říct totéž, co o Miroslavu Novákovi. Divák, který předem neví, za které politické strany oba muži kandidují, snadno tyto představitele levice zamění „za vozem jak pěšky".

PAVOL LUKŠA

D: Do problémů šel zdravým selským rozumem a dokázal prodat zamýšlenou spolupráci s čínskými firmami. Zkušený politický matador určitě nezklamal.

P: Obratný politik a vyjednávač, dobře se orientuje v aktuálních problémech a dává najevo, že bude umět využít své zkušenosti z komunální i krajské úrovně. V jeho vystupování se ale neprojevila změna politického dresu v diskusi působil pořád jako lidovec, a ne coby reprezentant nově zformované pravicové strany.

VÍT SLOVÁČEK

D: Z fotbalového okresního přeboru do Barcelony je daleko. Lidovecký lídr vypadal, jako by pubescenta vzali na pivo starší kamarádi a bavili se o holkách. Už o tom četl, ale ještě to nedělal.

P: S Českým Těšínem je to vždycky těžké. Snažil se vystupovat za své město a svou politickou stranu, kterou ani v době převratných stranických změn neopustil. Mohlo by se zdát, že to je málo na budoucího hejtmana, ale zkušenosti z krajské politiky má a dokáže je zúročit.

DAVID SVENTEK

D: Když mluvil o podpoře podnikání a nejrůznějších pobídkách, pravicový volič zrovna jásat nemohl. V politice začíná, což asi bylo znát. Na druhé straně se docela přívětivě usmíval a působil optimisticky.

P: Nabízí své aktuální postavení šéfa Regionální rady, z jeho vystupování ale nebylo patrné, zda má ještě jiné zkušenosti. Působil nejistě, nezkušeně, televizní kamery a studio zřejmě nejsou prostředí, ve kterém se cítí dobře. Slibovat dotace to je pravicová politika jak „rybí stehno".

LIANA JANÁČKOVÁ

D: Neřízená střela z Mariánských Hor byla roztěkaná a své názory nedokázala soustředěne sdělit. O kraji a hejtmanství toho taky moc nevěděla. Starostka je spíš žena činu než diskutérka.

P: Působila skromně, chtěla zřejmě zdůraznit, že „není jenom ta, co dělá skandály", ale že umí jednat a poslouchat druhou stranu. Realisticky odhaduje své možnosti. Dobře zná problémy krajského města i kraje, ale v debatě to nedokázala „prodat".

Autor: Jakub Malchárek, Miroslava Chlebounová

7.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Obchodní zástupci 25 000 Kč

Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE, ZÁSTUPKYNĚ V OBLASTI INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Toflová Irena, tel.: 724 438 168, e-mail: irena.toflova@tipa.eu, Požadujeme:, zájem a orientaci v moderních "chytrých" technologiích, standardní zkušenosti a znalosti s PC, samostatnost, znalost v oblasti prodeje, flexibilita, dynamický projev., Pracoviště Opava, nástup dle dohody., Náplň práce: hledání nových zákazníků a příležitostí (pracovní cesty), komunikace se stávajícími zákazníky, partnery, dodavateli, podpora nabízených produktů, vytváření podkladů.. Pracoviště: Tipa,spol. s r.o., Sadová, č.p. 2749, 746 01 Opava 1. Informace: Irena Toflová, +420 724 438 168.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 75 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) PROVOZNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Němec Arnošt tel.: 608 736 220, PRACOVNÍ DOBA OD 10:00 DO 22:00, Vyučení v oboru výhodou., Vzdělání nerozhoduje, praxe výhodou. Nástup možný ihned. Pracoviště: Hospůdka Sklep, Hať , Předem volat a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Arnošt němec - pracoviště, U Střediska, č.p. 627, 747 16 Hať u Hlučína. Informace: Arnošt Němec, +420 608 736 220.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Fotograf, kamereman a 20 000 Kč

Umělečtí, reklamní fotografové FOTOGRAF -KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *Svůj strukturovaný životopis spolu s portfoliem fotografií (min. 10) zašlete na kariera@stoklasa.cz, do předmětu uveďte fotograf/fotografka., Požadujeme: zkušenosti s fotografováním v ateliéru (znalost zábleskových světel apod.), znalost práce s profesionální digitální zrcadlovkou (ovládání, nastavení), znalost úpravy fotografií v editačním SW., Nabízíme: pružnou pracovní dobu, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje., Pracovní náplň: fotografování zboží na modelech, pro reklamní účely a marketingové kampaně. Spolupráce na videonávodech a úprava fotografií.. Pracoviště: Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Záhumenní, č.p. 453, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ -KA DODÁVKOVÉHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Romanovschi Petr, tel.: 725 245 003 - volejte 7:00 - 14:00 hod., e-mail: romanovschi@fbtlogistics.cz, Praxe v oboru vítána, dobrá pracovní morálka, zájem o řízení motorových vozidel, časová flexibilita - časově náročný provoz., Místo výkonu práce: celá ČR + státy Evropy, nástup dle dohody.. Pracoviště: Fbt logistics, s.r.o., Kolofíkovo nábřeží, č.p. 1364, 747 05 Opava 5. Informace: Petr Romanovschi, +420 725 245 003.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vláda ČR na návštěvě v Moravskoslezském kraji, 24. dubna 2018 v Ostravě, na snímku vlevo ministr Richard Brabec  s náměstkem hejtmana Jakubem Unuckou.
70

Ministr Brabec: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší tuny a tuny prachu

Ilustrační foto.

Kouč vedoucí Opavy změny neplánuje

Luděk Jurečka: Dalšího soupeře neřešíme, chceme finále

Zkušení hráči v play off ožívají. To je přesně i případ opavského křídelníka Luďka Jurečky. Ostřílený basketbalista byl jedním z hlavních tahounů Slezanů proti Olomoucku. Byl nejlepším střelcem svého týmu a Hanáky ničil především rychlopalbou trojek.

Muž odsouzený za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově žádá obnovu procesu

Obhajoba zpochybňuje znalecký posudek týkající se pachových stop, které se staly hlavním nepřímým důkazem.

Záchytná stanice v Hlučíně je bez psů

Stanice ve městě pracuje kvalitně, což dokazuje to, že ji momentálně neobývá ani jeden pes.

Opava: stavba krytého bazénu se vrací do hry

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili navýšení limitu částky určené na výstavbu nového krytého bazénu na 380 milionů korun bez DPH.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT