Důvod prezidentova čtvrtečního setkání s novináři v Lumbeho zahradě u Pražského hradu byl do poslední chvíle tajen. Spekulovalo se o všem možném a sázkové kanceláře dokonce začaly vypisovat kurzy.

Hovořilo se o odhalení nevyléčitelné choroby, sdělení rezignace, těhotenství jeho dcery či dokonce rozvádění s manželkou. Příčina ale nakonec byla úplně jiná. Miloš Zeman se rozhodl spálit červené trenýrky, které podle vlastních slov za jednu korunu zakoupil od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Nadrozměrným spodním prádlem následně přiložil do připraveného rozpáleného ohniště. V úvodu svého projevu se vrátil k tomu, co řekl při návštěvě Slezské univerzity.

„Na přednášce pro studenty opavské univerzity jsem řekl, že politika by se měla dělat na základě výměny věcných argumentů nikoliv spodního prádla,“ komentoval prezident, jenž nechápe, proč se po parlamentních i prezidentských volbách červenými kartami a trenýrkami stále protestuje proti jeho osobě.

Čtvrtečním happeningem se pokusil toto období symbolicky uzavřít.

Miloš Zeman tvrdil, že k návštěvě Slezské univerzity došlo před rokem či snad ještě kratším časem. Ve skutečnosti tam zavítal začátkem listopadu 2016. Hlava státu tehdy v aule hovořila se studenty a až do závěru přednášky se zdálo, že na protesty nedojde.

Pak se ovšem přihlásil o slovo student filmařiny Maxmilián Kubný a zeptal se prezidenta, co říká na projevy lidí, kteří nesouhlas s ním znázorňují pomocí červených karet či jiných symbolů.

Sám přitom vzápětí nad svou hlavou roztáhl trenýrky rudé barvy a tímto způsobem protestoval. Zeman opravdu reagoval tak, jak tvrdil na čtvrtečním happeningu.

Tehdejší prezidentův příjezd do Opavy byl mimochodem velmi bouřlivý. Část studenstva se přednášku rozhodla bojkotovat a namísto toho se ve městě zúčastnila různých alternativních akcí v místních kavárnách.