JAK VYPADAL PREZIDENTSKÝ PROGRAM "HORNICKÉHO" DNE, KTERÝ HLAVA STÁTU STRÁVILA NA KARVINSKU? 

To se dovíte už zítra, v čtvrtečním tištěném vydání Deníků Moravskoslezského kraje, nebo z našeho stručného ON-LINE přenosu nejzajímavějších okamžiků prezidentského dne, tak, jak je viděli redaktoři Deníku. Podívejte se také na zajímavé záběry fotografa Deníku Pavla Sonnka v přiložené fotogalerii.

17.47 - Po debatě s lidmi na bohumínském náměstí se Miloš Zeman přesunul do budovy městského úřadu. Kolem páté hodiny pak vyrazil zpět do hotelu Imperiál. O dvě hodiny později pak začíná soukromá akce v Landek Parku, ta ale není médiím přístupná. My se s vámi tedy tímto pro dnešek loučíme a budeme se těšit už zítra, tedy ve čtvrtek, kdy prezidentská návštěva v Moravskoslezském kraji končí.

 Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Bohumíně.

17.11 - Také v Bohumíně prezidenta Miloše Zemana lidé přivítali bouřlivým potleskem. Po úvodním proslovu dostali příležitost na své otázky. Ptali se na aktuální problémy kraje, ale také na to, zda se prezidentovi v Bohumíně líbí.

Čtyřiadvacetiletý Adam Siostrzonek se zeptal na svou otázku týkající se novely zákona o ZTP. S odpovědí prezidenta byl spokojený. „Vysvětlil mi, že teď momentálně se to řešit nedá, protože se čeká na novou vládu. Chtěl jsem se ho zeptat ještě na jednu věc, ale už nezbyl prostor. Rád bych ještě věděl, jestli si na zahraniční cestu do Izraele či na Ukrajinu vezme také podnikatele z místních firem, je jich tady dost," řekl mladý muž. Podotknul ještě, že doufá v to, že lidé budou volit se zdravým úsudkem.

16.20 - Návštěvu prezidenta v Bohumíně zaregistrovala i Lenka Sedláčková, majitelka květinářství na náméstí T.G.Masaryka. "Já obchůdek nemůžu bohužel opustit, ale na besedu jsem poslala dceru Terezku. Kdybych se přece jen mohla zeptat, zajímalo by mě, co prezident říka na nezaměstnanost v kraji," rekla Deníku před zahájením besedy květinářka Sedláčková.

Její dcera Terezka na náměstí opravdu čekala na příjezd prezidenta. "Zajímá mě, jak doopravdy vypadá, vždycky jsem ho viděla jen v televizi. Asi se neodvážím zeptat, ale moje otázka by zněla, proč jste chtěl být prezidentem?" prozradila desetiletá dívenka s úsměvem na tváři. Na náměstí v Bohumíně na příjezd prezidenta netrpělivě čeká také Adam Siostrzonek, rád by se prezidenta zeptal, v jaké fázi je novela zákona o ZTP.

Zdroj: Youtube

15.00 - Zatímco si prezident Miloš Zeman dopřává oběd na zámečku v Petrovicích, redaktoři Deníku se přesunuli na náměstí T.G. Masaryka v Bohumíně, kde vrcholí přípravy. Na podiu ladí zvuk také cimbalová muzika Lipka z Ostravy, která pro prezidenta nachystala speciální překvapení. O co přesně půjde, ale basista Radovan Molin nechtěl prozradit. "Zahrajeme prezidentovi lidové písně. Před prezidentem ale nevystupuji poprvé. V roce 1993 jsem hrál před prezidentem Havlem při příležitosti otevření hraničního přechodu v Mostech u Jablunkova. Kdybych měl tu možnost, zeptám se Miloše Zemana na to, jaké má rád víno," řekl Molin. Na náměstí se scházejí lidé, moc jich ale zatím není.

13.24 - Debata s občany je velmi živá. Tentokrát dotazy směřují na oblast sociálních služeb, na specialní fond, do kterého přispívá prezident ze svého platu. Moderátorka debaty se ptá, zda prezident bude po příjezdu domů nahlížet na náš kraj jinak a hlava státu ji odpovídá, že prezident má jezdit mezi lidi, aby znal názory místních a nemá sedět na hradě.

Se slovy: "Slibuji, že nezapomenu na Petrovice," se prezident Zeman krátce na to podepsal i do pamětní knihy.

13.09 - Prezident dorazil do Petrovic u Karviné, kde na něj čekal opět hlouček příznivců. Miloš Zeman hned po příjezdu pogratuloval starostovi Marianu Lebiedzikovi k získání docentury.

12.42 - Návštěva Karviné je u konce. Že místní Miloše Zemana mají ve velké oblibě, muselo být jasné na první pohled každému nestrannému pozorovateli. Lidé prezidentovi během debaty nosili červené růže, svěřovali se mu se svými problémy, jako jsou nízké důchody, vysoké nájmy, zdravotní obtíže, problémy s bydlením a podobně. Miloš Zeman jako skvělý řečník dokázal na vše reagovat vstřícně, s pochopením a neodpustil si ani poznámky na adresů majitelů OKD. 

Karviňané přišli pozdravit prezidenta Miloše Zemana.

12.01 - Masarykovo náměstí v Karviné se pomalu zaplňuje dalšími příchozími, a v tuto chvíli to vypadá, že počet občanů bude vyšší, než v úterý v Ostravě na Prokešově náměstí. Dorazili nakonec i další žáci vyšších ročníků Základní školy Dělnické.

Nutno říci, že školáci nevypadají znuděně, jako při povinných průvodech politických státních návštěv z přechodzího režimu. Jak si redaktoři Deníku na místě sami ověřili, názory prvního muže v zemi je zajímají a z účasti na mítinku měli na první pohled radost.

PREZIDENT JE ZAJÍMÁDeník na Masarově náměstí v Karviné vyzpovídal i třídní učitelku 8.B Základní školy Dělnické z Karviné Lenku Grygorovou, která na besedu s prezidentem dorazila společně s celou třídou.

"Jsem ráda, že vedení školy žákům příležitost vidět prezidenta umožnilo. Všichni se moc těší, jsou zvědaví na jeho názory, zajímá je, co si myslí a co řekne. Někteří mají připravené i otázky, ale nevím, jestli je položí," prozradila učitelka Deníku.

Připravenou otázku má například i třináctiletá Katrin Kopecká, kterou by zajímalo, proč Miloš Zeman vůbec do politiky vstoupil. Ale i ona potvrdila slova paní učitelky, že si není jistá, jestli najde odvahu ji prezidentovi položit.

11.17 - Po mítinku s odboráři zamířil pěšky prezident Miloš Zeman na Masarykovo náměstí v Karviné.

Prezident dorazil do zámku ve Fryštátě, kde měl debatu s hornickými odboráři za zavřenými dveřmi, kam bohužel neměla přístup ani média. 

10.59 - KLÁBOSENÍ PŘI CIGÁRKU. Tak by se dalo s nadsázkou nazvat několikaminutové zastavení prezidenta Miloše Zemana na obecním úřadě ve Stonavě. Prezidentskou návštěvu zde přivítali nejen starosta Ondřej Feber s dalšími radními, ale i zástupci polské menšiny a například i mladí basketbalisté.

Prezident Zeman v hornické obci Stonava.

Prezident zde také dostal dárek - skřítka, který doposud ochraňoval obec Stonavu. Nyní bude strážit štěstí současného prvního muže v zemi.

10.27 - STONAVA. Prezident v koloně opět asi 10 doprovodných policejních aut doslova ujíždí směrem na Stonavu, jejíž návštěvu nečekaně zařadil ráno do svého plánu nad rámec oficiálního programu. Redaktoři Deníku ho samozřejmě následují (-:

10.19 - "Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš," zahájil Miloš Zeman své vystoupení na konferenci po uvítacím projevu hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, který ho sem doprovodil. Následný proslov prezidenta byl ale  překvapivě krátký. Netrval ani očekávaných dvacet minut a tentokrát nepadaly ani žádné dotazy na hlavu státu z řad přítomných.

Prezident Zeman při zahájení ostravské mezinárodní konference Investment & business forum.

10.00 - V kongresovém sále Mamaison hotelu Imperial v Ostravě odstartoval 14. ročník mezinárodní konference „Investment & Business Forum". Vystoupil zde také premiér Jiří Rusnok a pomalu nadchází čas, kdy by měl dorazit i prezident. Ten by zde měl mít zhruba 20 až 25 minutové vystoupení.

Podrobný program středečního dne najdete zde: Miloš Zeman dnes míří na Karvinsko za politiky i odboráři

Další související články najdete zde: Prezidentské návštěvy v Moravskoslezském kraji