Lidé byli v poslední době vystrašeni mylnými informacemi o tom, že si budou muset zvykat na nová označení piva. „Jedenáctky" a „dvanáctky" mělo nahradit plné pivo a speciály pak silné pivo.

Informaci zachytili také někteří Ostravané, které Deník oslovil. „O této změně už jsem slyšel, ale jsem staromódní člověk a nemyslím si, že se mezi lidmi uchytí," svěřil se šestapadesátiletý Jiří Havránek.

Nejen on může zůstat v klidu. „Bohužel se stalo to, že z nepříliš podstatné informace pro běžného konzumenta vznikla jedna velká bublina živená některými médii. Nová vyhláška nepřináší pro konzumenty žádnou zásadní změnu, tento výklad je nepřesný," upozornil výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Vladimír Balach.

Stupňové značení piva zůstává

Už téměř dvacet let se totiž ze zákona používá vedle označení ve stupních také slovní označení - ovšem kromě ležáku se moc neuchytilo. A ke změně má dojít právě v něm. „Takzvané dvanáctky a další stupňová označení nekončí," potvrdil Deníku Vladimír Balach, podle něhož slovní označení v roce 1997 vzniklo proto, aby lidé poznali, jak silné pivo vlastně pijí. Tedy ne proto, aby nahradilo stupňové označení, ale aby podalo informaci o množství alkoholu. Ne všichni pivaři totiž vědí, že 10° pivo ani zdaleka neznamená desetiprocentní podíl alkoholu, ale zjednodušeně řečeno obsah cukru.

Končí jen speciály

Avizovaná změna v označení piva, kterou prosazují zejména minipivovary, se tak v praxi týká pouze speciálních piv, která se nově budou nazývat silná, aby byl jejich popis z názvu ještě mnohem zřetelnější.

„De facto až devadesáti sedmi procent piva se žádná změna netýká. Mění se pouze třinácti- a vícestupňové speciály, například pšeničné pivo nebo takzvaný ALE (čti ejl). Hodně diskutovaný ležák zůstává," upřesnil ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven s tím, že další nové označení „plné pivo" se vžije pouze pro svrchně kvašený ležák, což je zanedbatelný zlomek piv. „Naopak české pivo plzeňského typu má snad devadesát devět procent hospod, takže ani pro nás hospodské a štamgasty se vlastně nic nemění," doplnil majitel známé a oblíbené ostravské restaurace U Rady Marián Bavlšík.

Pokud návrh schválí vláda a tři měsíce nato i úředníci v Bruselu, začne nové označení platit po devíti měsících od zveřejnění ve sbírce zákonů

Anketa: Jste pro změnu v označování piva, nebo proti ní?

Šimon Široký, 21 let, Ostrava:

Vůbec nevím o změně označování piva. Myslím si, že je jedno, jestli se označení změní. Lidé jsou zvyklí na názvy desítka, dvanáctka a nemyslím si, že se uchytí jiné názvy.

Jiří Havránek, 56 let, Ostrava:

O této změně už jsem slyšel, ale nemyslím si, že se to mezi lidmi uchytí. Jsem staromódní člověk, takže pro mě zavedení této novinky nic neznamená.

Jan Paděra, 31 let, Ostrava:

Změna označení piva je nesmysl. Lidé jsou zvyklí na názvy, které jsou teď, a nemyslím si, že by se označení „ležák a výčepní" mělo uchytit.

Zbyněk Ollender, 49 let, Ostrava:

Nemám na tuto změnu vyhraněný názor. Myslím si, že časem se tyto názvy zažijí. Mladá generace to prosadí.

Petr Blahoš, 38 let, Ostrava:

Nezajímá mě, jak se pivu říká. Podle mě jsou dosavadní názvy v pohodě. Proč je měnit?

Ptaly se a fotografovaly: Deník/Aneta Pařízková, Pavlína Mocková