Mohutný hustý dým viditelný na kilometry daleko a dávající tušit, že někde opět bojují hasiči s rozsáhlým požárem v Moravskoslezském kraji není příliš často k vidění. Přesto se některých obyvatelům ostravských Vítkovic a blízkého okolí vybavil požár, který zhruba před třemi lety vypukl v areálu firmy na zpracování odpadů ve Vratimově. 

Zdroj: Čtenáři Deníku

Zásah se dodnes řadí k těm náročnějším, které hasiči Moravskoslezského kraje absolvovali. Plameny řádily na ploše o rozloze padesát krát sto metrů. S ohledem na skladbu materiálu museli hasiči použít velké množství pěny. Na místě bylo devatenáct jednotek - VÍCE ZDE.

Zdroj: HZS MSK

Takto vypadalo dohašování požáru následující den:

Požár lesa v Beskydech

Velmi náročná byla rovněž likvidace požáru lesa v Beskydech poslední dubnový víkend v roce 2012. Také tehdy s plameny bojovalo bezmála třicet hasičských jednotek a podpory se jim dostávalo i ze vzduchu.

Požár vypukl v sobotu po poledni v lokalitě Jamník v beskydských Starých Hamrech.

K zásahu byly vyslány profesionální a dobrovolné jednotky ze širokého okolí. Cisterny dovážely vodu, které hasiči potřebovaly obrovské množství.

Hořelo několik hektarů lesa. Ohnisko objevil hlídkový letoun s volacím znakem Florian. Jednalo se o požární hlídku, kterou si pro ochranu lesů objednávají Lesy ČR.

Posádka tehdy oznámila požár a jeho přesnou pozici hasičům, kteří vyslali pozemní jednotky. Florian se pak vrátil zpátky na základnu v Kroměříži, odkud vzlétlo další letadlo, které je přizpůsobeno k hašení - VÍCE ZDE.

Nejhorší požáry jsou ale samozřejmě ty, při kterých umírají lidé, zůstávají po nich zničené domy, mizí historické objekty. Nikdy ale nechybí obětavé úsilí hasičů snažících se životy lidí i jejich majetek zachránit. Výběrch největších povrchových požárů z posledních let, při kterých redaktoři Deníku vycházeli také z výsledků ankety Hasič roku, kategorie Zásah roku, a také z vlastního archivu NAJDETE ZDE.