Velké i malé zvědavce, které do zdejší hvězdárny přilákala možnost prohlédnout si tzv. rudý Měsíc, potěšil také výklad odborníka a vedoucího hvězdárny Martina Podžorného.

Ten návštěvníky prostřednictvím dalekohledů upozornil i na další astronomické úkazy – celoplanetární prachovou bouři na Marsu, krásný prstenec Saturnu či na oblačné pásy Jupiteru a jeho čtyři nejjasnější měsíce.

„Při pozorování jasných objektů na obloze, jako tomu bylo například i v pátek večer, nenarušuje obraz ani světelné znečištění, se kterým se občané Českého Těšína a obecně všichni lidé ve větších městech setkávají. Vzhledem k oblačnosti však do poslední chvíle nebylo jasné, jestli nám nakonec podívanou nezkazí samo počasí,“ popsal s úsměvem páteční setkání Podžorný, podle kterého se tentokrát na střeše divadla sešlo pravděpodobně největší množství lidí v historii hvězdárny.

„Dosavadní rekord byl přibližně 120 návštěvníků. Veřejnost obvykle přilákají větší astronomické jevy jako zatmění slunce nebo velké seskupení planet,“ doplnil Martin Podžorný.