„Policisté od chvíle oznámení prověřují všechny skutečnosti související s touto událostí, jejími motivy i následky. Zahájili úkony trestního řízení přečinu výtržnictví,“ uvedla pro Deník policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Násilí kvůli mobilu

K dubnové bitce, při níž bylo několik jejích účastníků zraněno a tři dokonce museli vyhledat ošetření v nemocnici, došlo podle informací ze sociálních sítích kvůli údajné ztrátě či krádeži mobilního telefonu, na party, která se konala Karvinského moře o den dříve. Nicméně vyřizování účtů bylo domluveno hned na druhý den v Karviné.

Podle videí zveřejněných na internetu zaútočila skupinka mladíků na jednoho z nich baseballovými pálkami, airsoftovou pistolí a údajně měl mít někdo z nich v ruce i nůž. Policie na místo dorazila, když už bylo po všem, nicméně začala zjišťovat totožnost účastníků. Policisté pak hlídkovali také na druhý den v centru Havířova, kam bylo svoláno další setkání, a do třetice v úterý v Ostravě. K žádnému incidentu už ale nedošlo.

Nicméně policisté jsou stále ve střehu a uplynulou neděli museli vyjíždět ke shromáždění mladých lidí poblíž nemocnice v Karviné-Ráji. Nic protiprávního ale v tomto případě nezaznamenali. Policisté přiznávají, že případy takto surového napadení, navíc za přítomnosti tak velkého počtu lidí, řeší výjimečně. Zarážející je přitom podle odborníků věk účastníků bitky, kterým bylo od 14 do 18 let.

"Násilníci jsou lidé citově strádající"

Karvinský pedagog, psycholog a výchovný poradce Zbyněk Domin těsně po zmiňované události řekl, že se nediví, že mezi mladými lidmi může k něčemu podobnému docházet. „Nositeli násilí jsou zejména lidé, kteří nějak citově strádají v rodině a svým chováním jen kopírují své vzory,“ tvrdí Domin.

Podle něj je důvodů, proč takto mladí lidé řeší spory takto agresivně až brutálně, mnoho. „Za ty nejzávažnější a nejpodstatnější považuji výchovné podmínky. Nositeli násilí jsou zejména lidé, kteří nějak citově strádají v rodině, nemají dostatek vzorů nebo jejich výchova jiným způsobem „pokulhává“, je zanedbávající. Nežádoucí výchova dokáže dítě neuvěřitelným způsobem deformovat. Pak je to dlouhodobá absence autorit. Mladí lidé vidí mnoho špatných vzorů,“ říká karvinský psycholog Zbyněk Domin.