Cystická fibróza je vzácné dědičné onemocnění. Nejmladším pacientům se říká slané děti, protože mají slanější pot než zdraví vrstevníci. Patří k nim také pětiletá Adélka Brdičková z Krasova na Krnovsku. Její rodina se musí vyrovnat s faktem, že jde o nevyléčitelnou nemoc.

Jejich Adélku bude po celý život provázet nákladná léčba, rehabilitace a inhalace. A také spousta zdravotních komplikací, které se týkají dýchacího i trávicího systému.

PŘÍBĚH ADÉLKY Z KRASOVA ZAUJAL

O příběh Adélky se začala zajímat dobročinná organizace DAK, což je zkratka křestních jmen Doroty Grossové, Adély Hazuchové a Kláry Sedláčkové. Motto DAK zní: Dejte, kolik snesete.

„Loni jsme organizovaly sbírku pro plavce Jonáše, který bude reprezentovat Českou republiku na paralympiádě v Tokiu 2020. Protože jsme všechny tři z Krnovska, obrátila se na nás Základní škola Město Albrechtice. Máme zkušenosti s dobročinností, tak chtěli poradit, na koho by mohli svou pomoc zacílit. Tak se zrodil náš společný projekt Oslaďme Adélce život,“ uvedla Adéla Hazuchová s tím, že cílem projektu je nejen získat peníze na nákup inhalátoru pro malou Adélku, ale obecně upozornit veřejnost na potřeby slaných dětí i dalších pacientů, kteří trpí nějakou vzácnou nemocí.

ŠKOLÁCI V ALBRECHTICÍCH NAPEČOU MUFFINY

Základní škola Město Albrechtice přišla s nápadem zapojit do projektu nejlepší českou cukrářku, která se v oblasti gastronomie stala mezinárodní celebritou. Televizní diváci znají Mirku van Gils Slavíkovou jako porotkyni soutěže Peče celá země.

Rozhodla se podpořit dobrou věc tím, že v pátek 28. února přijede do Města Albrechtic, aby s žáky zdejší základní školy napekla muffiny. Protože ve své hvězdné cukrářské kariéře už pekla sladké dobroty pro Daniela Craiga, Nelsona Mandelu, Angelu Merkelovou, Condoleezu Riceovou i Karla Gotta, nepochybně také ve Městě Albrechticích dohlédne na to, aby školní muffiny nabídly nezapomenutelný gurmánský zážitek.

„Sladké pečivo bude k zakoupení v klubovně tělocvičny. Krnovská kavárna Mane nabídne kávu a limonádu. DAK, neboli tři kamarádky Dorota, Adéla a Klára, akci podpoří prodejem reklamních předmětů, odznaků s logy a dražbou kuchyňských zástěr. Nebude chybět ani hudební vystoupení,“ doplnila za organizátory albrechtická učitelka Nela Akritidis Čtvrtníčková.