Po Velikonocích očekává konec lyžařské sezony většina lyžařských areálů v Jeseníkách. Provozovatelé se většinou shodují, že letošní zima byla na horách slušná, ale nijak výjimečná.

V areálu K3 Sport v Koutech nad Desnou, který patří k nejvyhledávanějším v Jeseníkách, je sněhu stále hodně. Provozovatelé počítají s tím, že se tam bude lyžovat nejméně do 2. dubna, a možná ještě déle.

Ukončení sezóny letos nezáleží ani tak na sněhových podmínkách, jako na spíš zájmu návštěvníků. Ten jak je zvykem v dubnu rychle opadá, zvláště pokud v nížinách panuje pravé jarní počasí.

„V horní části areálu je stále hodně sněhu, odtávat bude zřejmě pomalu. Zahájení letního provozu plánujeme na 28. dubna,“ uvedl ředitel zdejšího areálu Petr Marek.

Podle něj byla zimní sezona dobrá. Moc dlouho si zde neodpočinou, protože do kouteckého areálu míří tisíce lidí i v létě.

Lanovka je totiž nejsnadnější cestou k atraktivnímu cíli, kterým je horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

S ukončením sezony počítají hned po svátcích také na Ramzové. Lanovka na Čerňavu a Šerák bude mít výluku do 27. dubna.

Na další jarní a letní sezonu počítají s otevřením oblíbené Chaty Jiřího, jejíž provoz musel byl uprostřed zimy ukončen kvůli nedostatku zaměstnanců.

„Počítáme, že se personální situace už konečně zlepší a zázemí turistům nabídneme,“ řekla Karla Kubíčková ze společnosti Bonera, která areál na Ramzové provozuje.

Paradoxní situace nastala v Petříkově. Ještě nedávno tu technický sníh vyráběli, ale brzy se ho budou potřebovat zbavit. Lyžovat se zde totiž bude už jen do soboty 31. března.

„Sněhu je tady dost, ale po ukončení sezony ho začneme odhrnovat. Snad trochu změkne. Během dubna totiž chceme na sjezdovku montovat letní bobovou dráhu. Její provoz plánujeme od 1. května,“ řekl majitel petříkovského střediska František Kaštyl.

Podle něj tentokrát návštěvníků dorazilo dost.

„Zimy, jako v Jeseníkách bývaly před patnácti lety, se už nikdy nevrátí, s tím jsme smířeni. Bez zasněžovací techniky už to nejde,“ dodal František Kaštyl.

Silných víkendů nebylo mnoho

Naposledy se v těchto dnech budou moci lyžaři spustit dolů i ze sjezdovky ve Ski areálu Vaňkův kopec, který se nachází v Horní Lhotě na rozhraní opavského a ostravského okresu.

Rozloučení se sezonou tady proběhne zítra. Původně se mělo konat až v sobotu 31. března, avšak kvůli nepříznivé předpovědi byla akce přesunuta o den dříve.

„I přesto bude hodně záležet na počasí, vyhlídky nejsou úplně růžové. Snad vše vyjde a sezonu dobře ukončíme. Na sjezdovce leží v průměru mezi 60 a 70 centimetry sněhu,“ konstatoval provozovatel areálu Petr Vaněk s tím, že loni sezona končila o měsíc dříve.

Vale se zde bude zítra dávat končící zimě od 9 hodin. Na programu bude tradiční sjezd v maskách, chybět nebude ani občerstvení, pak už mohou lyžaři pověsit své ski na několik měsíců na hřebík. Jak vlastně tuto zimu na „Vaňkáči“ hodnotí?

„Sezona začala oproti loňskému roku později. Vánoce byly celkem vydařené, ale už bývalo i lépe. Nebyla to zkrátka ta pravá atmosféra. Rovněž lze napočítat i méně silných víkendů,“ bilancoval Petr Vaněk.

Karneval na Vraclávku

Pro Krnovany je nejbližším vlekem Vraclávek. Sezona zde skončila minulou sobotu karnevalem – lyžováním na lyžích v maskách.

Na svahu se objevily princezny, čarodějnice, čert s růžky na helmě, i dalmatin. Vraclávek fungoval od vánočních svátků, a to i v teplejším období, svah je zasněžován.

Karneval na Vraclávku

„Lyžaři z Krnovska, Opavska, chalupáři i lyžaři z polského příhraničí si myslím celou naši sezonu dobře užili, a to včetně večerního lyžování. Desítky dětí ze škol i školek zde absolvovaly lyžařský výcvik,“ rozloučil se vlekař Pavel Syřínek.