Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) muselo monumentální sochu odvézt poté, co dílo vloni na konci října někdo poškodil. Svatého Kryštofa s malým Ježíškem na rameni se pokusili ukrást neznámí zloději kovů. Vyrušil je kolemjdoucí myslivec, který ihned přivolal policii. Ta je nedopadla.

„Pachatelé odřezali jednu nohu Kryštofa úplně a řez druhé končetiny už nestihli dokončit, značně nestabilní dílo nadživotní velikosti tak muselo být odstraněno,“ přiblížil mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

Sochu sv. Kryštofa na obchvatu Olomouce (vlevo na původním místě) někdo poničil, musela být odstraněna. 30. 10. 2021
Sv. Kryštof zmizel od obchvatu Olomouce, zloděj mu rozřezal nohy

Bronzový unikát se svářečům podařilo opravit, přivařit podpůrnou konstrukci a v pátek dopoledne bylo dílo s pomocí jeřábu osazeno nad dálnici D35 u Olomouce-Nemilan. Renovovanou sochu z dílny akademického sochaře Mariuse Kotrby již budou hlídat kamery.

Svatý Kryštof na kopci opatroval poutníky, řidiče a všechny cestující od 6. října 2005, kdy jeho slavnostní odhalení završilo dokončenou výstavbu jižního obchvatu Olomouce.

Areál bývalého rekreačního střediska Koskař v Trojanovicích počátkem srpna 2022.
Trojanovice v Beskydech začaly s demolicí chatek u Koksaře dříve, kvůli vandalům

„Autorem bronzové instalace byl Marius Kotrba, který mohl osobně představit kráčejícího obra s dítětem na rameni jen šest let před nečekaným úmrtím. Beskydský rodák podlehl infarktu ve věku 51 let,“ připomněl již dříve mluvčí ŘSD.