V pozadí akce stál Petr Býma, se nedávno vrátil po osmi letech z Austrálie, kde našel inspiraci. „Tam už je to dvacet let - jmenuje se to Sochy u moře. Chlapík, který to tam dělá, to vymyslel v Čechách, když tady studoval sochařskou školu. Říkal jsem si, že sice nemáme moře, ale máme takovou pěknou alej tady za stodolou, tak se to tak nabízelo,“ řekl Petr Býma, jenž uvedl, že na pořádání výstavy se dohodl s kamarádem Adamem při posezení v hospodě.

Základem výstavy byla díla tří autorů, kováře Michala Ptáčka ze Starého Jičína, řezbáře Patrika Pavličíka z Bordovic a Marianny Machalové Jánošíkové, nevidomé sochařky z Valašského Meziříčí, která tvoří převážně ze sochařské hlíny, ale také maluje obrazy. Jejich díla doplnila na výstavě tvorba dalších autorů, kteří mají vazbu na Hodslavice.

Petr Býma při zahájení výstavy ocenil, že všichni oslovení autoři velmi ochotně souhlasili se zapůjčením děl. „Michal Ptáček by nám dal klidně všechno, co měl, on by nám dal klidně i ty těžké stroje, Marianna nás neznala, když jsme jí zavolali, pozvala nás, a hned jsme se tam cítili, jak doma. Patrik málem přišel o prst, když jsme v bahně traktorem vyváželi sochy… Oni by nám fakt dali všechno,“ dodal Petr Býma.

Michal Ptáček poděkoval za pozvání a přidal, že i když je výstava krátká, je to výstava jako každá jiná. A je dobře, že je možnost kde vystavovat. Patrik Pavlačík ocenil nápad organizátorů.

„Když jsem tady přivezl sochy a viděl jsem co tady dělají ostatní, tak jsem byl nadšený,“ řekl Patrik Pavlačík. Marianna Machalová Janošíková rovněž vyjádřila radost z pozvání a doplnila, že už jednou dělala výstavu svých prací na zahradě, kam pozvala sousedy. Přišlo jí tenkrát okolo stovky lidí.

„Ty sochy venku, v přírodě, dostávají jiný rozměr. Takže jsem je velmi ráda zapůjčila,“ poznamenala Marianna Machalová Janošíková.

Vystavená díla byla v rekonstruované stodole a jejím blízkém okolí, za dalšími se návštěvníci vydávali alejí do kopce k lesu, kde nacházeli další výtvory.

V lese si mohli opéct špekáček a na louce za ním si také mohli udělat vlastní originální fotoobraz. Organizátoři naznačili, že výstava v tomto duchu by se mohla opakovat.