Hladina přehrady je ve srovnání s předchozími roky skutečně nízko a připomíná stav po suchém létě. Letní sezonu však provozovatelé rekreačních středisek, kempů, půjčoven plavidel nebo areálu vodního lyžování teprve očekávají. Při pohledu na ostrůvky uprostřed nádrže je jim smutno a svůj hněv obracejí proti vodohospodářům.

Těm vyčítají, že podcenili jarní tání sněhu v Besdydech, kde letos nebylo tolik sněhu a stejně tak i to, že přehrada ještě v dubnu odpouštěla více vody jen proto, aby vyráběla elektrickou energii. Společně s minimem dešťových srážek, odpařování a odběrem vody pro šachty a průmyslové podniky voda ubývala doslova před očima.

„My tady jsme téměř každý den. Vidíme, jak hladina klesá. Bojím se, že pokud je vody tak málo, začne se asi brzy zelenat řasami. Pak to už tady bude o ničem,“ řekla žena odpočívající v kempu.

Mizerné sezony se obávají provozovatelé středisek: „Je to katastrofální stav. Já bych to trestal. Přítok do přehrady je téměř žádný a předepsaný odtok do Stonávky musejí zachovat, aby tam přežily ryby. A deště asi žádné vydatné nebudou. Co budou dělat lyžaři, surfaři, rekreační střediska?“

Vodohospodáři připouštějí, že hladina je skutečně níže, než jak byli lidé zvyklí z minulých sezon. Věří v několik deštivých dnů, které přehradu v květnu a červnu naplní.

„V žádném případě to není kritická situace. Přehradu naplníme. Stačí vydatnější déšť, který nádrž naplní čerstvou vodou. Letošní duben byl nezvykle skoupý na srážky. Turbínu elektrárny jsme skutečně nechali v provozu o něco déle a nad původní předpoklad odčerpali více vody i průmysloví odběratelé,“ řekl ve středu Deníku generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Do vydatných dešťů však musejí lidé na plavidlech počítat s tím, že mohou i poměrně daleko od břehu najet na mělčinu, přičemž by mohli poškodit nejen spodní část samotného plavidla, ale i elektrický nebo spalovací motor. Nebezpečné to může být i pro rychlé vodní skútry.

Výšku hladiny každý den bedlivě sledují také v lyžařském areálu, kde by její další klesání ohrozilo spuštění provozu elektrického vleku.