„Přijal jsem tu zodpovědnost. Musím se otáčet, nakupovat, chystat jídlo, uklízet, všechno si platit, shánět léky. Není tu máma, aby se o mne postarala, kdybych onemocněl,“ popisuje Mykolaj, kterému kamarádi a spolužáci na střední podnikatelské škole říkají Miki či Mikuláš. Sedmnáctiletý, tedy podle českých zákonů nezletilý uprchlík, začal na severu Moravy studovat ekonomický obor.

„Českou školu dělám prvním rokem, doma jsem ve čtvrtém ročníku studia, které je podobné vašemu gymnáziu. Už v červnu maturuji. Takže všechen volný čas mi teď zabírá hlavně to studium, fakt…“ nechal se slyšet Mykolaj. Mluví docela plynnou češtinou a právě zvládnutí jazyka mu napomohlo zapadnout do kolektivu, ale také zorientovat se celkově v životě.

Autobus do Osvětimi nedojel. Řidič totiž nedodržel povinnou odpočinkovou přestávku.
Školáci z Dolních Domaslavic do Osvětimi nedojeli. Poláci je poslali zpět

„Kamarády mám české, ovšem stýkám se samozřejmě i s krajany. O někom podobném, který by na tom byl stejně jako já a nikoho tady neměl, ale nevím,“ zamýšlí se Mykolaj. Úplně bez pomoci by se nicméně obejít nedokázal. Úřad práce mu poskytuje příspěvky, škola byt a farnost v Ostravě-Staré Bělé každý měsíc hmotnou, psychickou i duchovní pomoc.

Situace na Ukrajině

„Díky bohu se u nás doma už nebojuje. Válčí se především na východě,“ uvažuje Mykolaj o aktuální situaci na Ukrajině. Návrat pro něj není na pořadu dne. Plánuje totiž v Česku studium ekonomického zaměření na vysoké škole. Když má volno, věnuje se hrám na počítači, poslouchání hudby či četbě.

„Mykolaj je jedním z těch Ukrajinců u nás, kteří prožívají velmi těžký osud. Patří k nim i maminka s protézami na vozíčku, která se stará o dvě děti, malá holčička, již úspěšně operovali v Ostravě, nebo žena, která přišla o tři blízké,“ jmenuje Vojtěch Vlček z farnosti Stará Bělá, kde se od loňského března starají o uprchlíky opravdu ve velkém. Mimo jiné i díky němu.

Frýdeckomísteckými hospodami hýbe plán vlády na zvýšení daně na čepované pivo, 12. 5. 2023.
Máme snad přejít na víno? Takto to vidí pivaři ve Frýdecko-Místeckých hospodách

„Pomohli jsme asi osmdesáti rodinám. I na faře jsem ubytoval na nějaký čas tři rodiny,“ říká katolický duchovní Bohuslav Novák. Většinou šlo o mladé maminky s malými dětmi nebo babičky zvyklé na svá malá hospodářství a u nás trpící vykořeněností. Každý měsíc mají na faře ve Staré Bělé komunitní setkání, to nejbližší se uskuteční v neděli 21. května.